Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Małowodzie (łac. oligohydramnion) jest stanem, w którym ilość płynu owodniowego jest zbyt mała. Rozpoznanie małowodzia występuje w okresie od 32. do 36. tygodnia ciąży.

Ladit 280x336

Jeżeli ilość płynu jest mniejsza niż 500 ml, albo indeks płynu owodniowego jest niższy od 5-6, to można stwierdzić występowanie małowodzia.

Płyn owodniowy, zwany także wodami płodowymi, znajduje się w błonach płodowych. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego środowiska dla rozwijającego się płodu.

Wody płodowe zapewniają dziecku swobodę ruchów i amortyzują przed czynnikami z zewnątrz. Chronią płód przed silnymi bodźcami i wahaniami temperatury. Płyn owodniowy bierze udział w transporcie i wymianie substancji odżywczych. Nie do końca udało się poznać mechanizm powstawania wód płodowych.

Obecnie wiadomo, że płyn owodniowy jest produkowany i resorbowany przez owodnię, pępowinę, skórę, nerki i płuca oraz przez przewód pokarmowy. Objętość płynu owodniowego w 9. tygodniu ciąży jest równa 5-10 ml i ulega zwiększeniu do 36. tygodnia ciąży.

Dlaczego dochodzi do pojawienia się małowodzia ?

W późniejszym okresie objętość płynu owodniowego zmniejsza się do 800 ml w 40. tygodniu. Do zaburzeń produkowania i wchłaniania wód płodowych można zaliczyć występowanie nieprawidłowej objętości. Wielowodzie polega na zwiększeniu objętości ponad 2000 ml, natomiast małowodzie jest zmniejszeniem objętości wód płodowych poniżej 100 ml.

Ladit 160x600

Płyn owodniowy, który otacza dziecko tworzy się z płynów ustrojowych matki i płodu. Następuje jego stała wymiany, więc jest zawsze świeży. Proces całkowitej wymiany następuje w ciągu 2 godzin. Obejmuje elementy komórkowe z owodni i płodu, a także tłuszcze i białka oraz hormony i aktywne enzymy.

Przyczyny małowodzia są związane z wrodzoną wadą układu moczowego płodu. Wada ma charakter malformacji, np. agenezja nerek, przeszkoda cewki moczowej.

Inne czynniki etiologiczne małowodzia dotyczą przedwczesnego pęknięcia pęcherza owodni i zespołu przetoczenia krwi między płodami. Przyczyny małowodzia ze strony matki są związane z upośledzeniem przepływu maciczno-łożyskowego spowodowanym odwodnieniem, angiopatią lub PIH.

Jakie są główne objawy małowodzia ?

Małowodzie polega na występowaniu małej objętości macicy w stosunku to wieku ciążowego. Obwód brzucha ciężarnej jest także bardzo mały. Występuje niewielki przyrost masy ciała. Powikłania małowodzia dotycząc hipoplazji płuc, deformacji płodu i hipotrofii wewnątrzmacicznej.

Może dojść do zespołu taśm owodniowych oraz wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Następuje wówczas zgon okołoporodowy. Małowodzie można stwierdzić podczas badania położniczego. Części płodu są wówczas łatwo wyczuwalne, natomiast przemieszczanie części przodującej jest związane z pewnymi trudnościami. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.