Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Główne objawy manii to zwiększenie energii i samoistne poczucie siły. Czasami może dojść do zmniejszenia krytycyzmu. W rezultacie osoba w stanie maniakalnym podejmuje lekkomyślne działania.

Ladit 280x336

Częste objawy manii to zawyżona samoocena i trudności w koncentracji. U większości osób występuje tak zwany przymus mówienia. Są bardzo gadatliwe i mogą rozmawiać bez końca.

Inne objawy manii to pobudzenie psychoruchowe i zmniejszona potrzeba snu. Mania objawy ma także związane z gonitwą myśli, nazywaną również tachyfrenią. Gonitwa myśli jest typem zaburzenia myślenia charakterystycznym dla manii.

Przejawia się tym, że wypowiedzi chorego są ciągiem powiązanych ze sobą tematów. Wydają się być pozbawione sensu, ale są w pewien sposób powiązane. Mania objawy może mieć związane z odhamowaniem seksualnych.

Pojawiają się u ponad połowy osób, u których została zdiagnozowana mania. Objawy tego typu nie występują zawsze. Poza tym, większość symptomów jest niedostrzegana i uznawana za zachowania naturalne przez chorego.

Jednym z charakterystycznych symptomów manii jest pobudzenie psychoruchowe, czyli hiperbulia.

 

Należy do zaburzeń napędu oraz jest związane z niezamierzonymi i pozbawionymi celu odruchami, które są efektem niepokoju i psychicznego napięcia. Pobudzenie psychoruchowe przejawia się między innymi chodzeniem w kółko, załamywaniem rąk, a także ściąganiem ubrania i ubieraniem go ponownie.

Ladit 160x600

W skrajnych przypadkach ruchy mogą być szkodliwe dla wykonujących je osób, na przykład przygryzanie warg i obgryzanie paznokci. Hiperbulia należy nie tylko do objawów manii, ale również zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i depresji.

Czasami występuje w przebiegu maniakalnej fazy dwubiegunowej choroby afektywnej. Pobudzenie psychoruchowe może również wynikać z nadmiernego spożycia używek. Pojawienie się objawów manii jest związane ze wzrostem poziomu serotoniny i noradrenaliny w organizmie człowieka.

Serotonina jest pochodną tryptofanu występującą w roli hormonu tkankowego.

Wydziela ją błona śluzowa jelit. Serotonina pełni również funkcję neuroprzekaźnika w mózgowych neuronach. Oddziałuje na naczynia krwionośne w tkankach obwodowych powodując ich zwężenie. Prowadzi również do skurczu mięśni gładkich macicy i pokarmowego przewodu.

Warto wiedzieć, że ma wpływ na obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. Ma działanie przeciwdepresyjne oraz jest odpowiedzialna za fizjologiczny sen. Noradrenalina jest natomiast organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy katecholamin i hormonem zwierzęcym.

Pełni rolę neuroprzekaźnika wydzielanego w rdzeniowej części nadnerczy. Zazwyczaj występuje razem z adrenaliną i jest wydzielana w sytuacjach stresowych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.