Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Mania (łac. mania) jest zaburzeniem psychicznym należącym do afektywnych zaburzeń. Charakteryzuje się tym, że w jej przebiegu występuje drażliwy lub podwyższony nastrój.

Ladit 280x336

Mania przejawia się w tak zwanych stanach maniakalnych opisywanych przez pacjentów jako przyjemne doświadczenia, które sprawiają, że odczuwają szczęście, albo wręcz przeciwnie, powoduje nasilenie gniewu, albo pojawienie się urojeń prześladowczych.

Jedną z odmian manii jest mania wielkości, znana również pod nazwą megalomanii. Mania wielkości polega na tym, że człowiek skupia się na własnej doskonałości oraz samozadowoleniu. Mania wielkości obejmuje ponadto system urojeń, zwanych wielkościowymi.

Pojawiają się w przebiegu zaburzeń o psychotycznym charakterze. Mania wyższości charakteryzuje się natomiast tym, że  człowiek ma poczucie wyższości nad otoczeniem i nad innymi.

Przyczyny manii nadal nie są dokładnie znane. Współcześnie pojawia się coraz więcej tez potwierdzających, że mania jest związana ze wzrostem aktywności serotoniny i noradrenaliny.

Niektóre choroby somatyczne mogą spowodować wystąpienie manii.

 

Należą do nich infekcje, urazy, nowotwory i zawały mózgu, a także nadczynność tarczycy i niewydolność nerek.  Do wystąpienia epizodu manii mogą doprowadzić substancje psychoaktywne, jakimi są amfetamina, cymetydyna, DOPA, kokaina, glikokortykosterydy i kaptopryl.

Ladit 160x600

Mania należy do grona zaburzeń afektywnych, dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu pojęciu. Zaburzenia afektywne, znane również pod nazwą zaburzeń nastroju są zaburzeniami endogennymi, w przebiegu których pojawiają się wahania nastroju, aktywności i emocji.

Mogą przejawiać się występowaniem zespołów maniakalnych, depresyjnych i hipomaniakalnych, a także tak zwanych stanów mieszanych. Wśród zaburzeń afektywnych wymienia się epizody maniakalny i depresyjny, zaburzenia afektywne dwubiegunowe i depresyjne nawracające, a także uporczywe zaburzenia nastroju, do grona których należą cyklotymia i dystymia.

Pojawienie się manii jest związane ściśle z serotoniną i noradrenaliną. Serotonina zwana potocznie hormonem szczęścia jest aminą pełniącą rolę ważnego neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym.

Serotonina jest produkowana w jądrach szwu, a także w błonie śluzowej jelit, trombocytach i szyszynce. Jej synteza jest pobudzana poprzez spożywanie czekolady.

Poziom serotoniny spada okresowo podczas dojrzewania, po czym ponownie wzrasta.

Serotonina znajduje się także w niektórych roślinach, między innymi w pokrzywie i bananie. Niski poziom serotoniny powoduje zmęczenie, zaburzenia depresyjne i zwiększoną wrażliwość na ból.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • mania wyższości
  • mania wielkości choroba
  • Mania wielkosci
  • mania prześladowcza
  • leczenie manii

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.