Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Międzybłoniak opłucnej (łac. mesothelioma) jest złośliwym nowotworem, który rozwija się na podłożu komórek błony wyściełającej jamę opłucnową.

Ladit 280x336

Błona surowicza pokrywająca płuca składa się z dwóch warstw.

Każde płuco posiada własną błonę składającą się z opłucnej trzewnej i ściennej. Opłucna trzewna jest warstwą pokrywającą płuco, zaś opłucna ścienna styka się ze ścianą klatki piersiowej.

Opłucna trzewna wynika w międzypłatowe szczeliny płuc sięgając do ich dna.

Warstwy opłucnej stykają się ze sobą przy wnęce płucnej i w płucnym więzadle. Między blaszkami znajduje się jama opłucnej. Surowicza błona pokrywająca płuca wydziela płyn surowiczy powodujący, że tarcie między blaszkami jest mniejsze.

Międzybłoniak opłucnej jest rzadkim nowotworem, który najczęściej występuje u mężczyzn w wieku 35-45 lat.

Pracownicy zakładów wytwarzających i przetwarzających azbest, a także kolejarze, pracownicy stoczni i mechanicy są bardziej narażeni na zachorowanie. W grupie ryzyka znajdują się również pracownicy przemysłu budowlanego i grzewczego.

Międzybłoniak opłucnej może wystąpić w kilku podstawowych typach.

Postać ograniczona międzybłoniaka opłucnej charakteryzuje się włóknikowatym utkaniem. Najczęściej rozwija się włącznie w obrębie jednego worka opłucnowego. Nowotwór tego typu może być zlokalizowany w szczelinie między płatami płuca.

Ladit 160x600

Nie daje on przerzutów i stosunkowo powoli rośnie.

Rozległa postać międzybłoniaka opłucnej jest bardzo złośliwą formą. Nowotwór wyjątkowo szybko się rozwija, co prowadzi do zarośnięcia jamy opłucnej.

Najwięcej tkanki nowotworowej znajduje się nad przeponą oraz w obrębie międzypłatowych bruzd. Nowotwór, który się rozrasta uciska płuco ograniczając jego ruchomość.

Przerzuty międzybłoniaka opłucnej występującego w postaci rozległej szybko się pojawiają.

Rozprzestrzeniają się one za pośrednictwem chłonnych i krwionośnych naczyń.

Inna klasyfikacja nakazuje rozróżniać nieco inne typy opisywanego nowotworu, w tym:

  • postać mieszaną
  • postać nabłonkowatą
  • postać mięsakowatą

W przypadkach rozległej i ograniczonej postaci międzybłoniaka opłucnej występuje nawracający i utrzymujący się krwisty wysięk.

W jego obrębie można wykryć komórki nowotworowe. Diagnostyka cytologiczna jest dość trudna z uwagi na różnorodność morfologiczną komórek.

Zdaniem niektórych autorów komórki międzybłoniaka są zaliczane do zmiennych morfologicznych komórek organizmu.

Nowotworowe struktury mogą przybrać kształt wałeczkowaty, wrzecionowaty lub kostkowy. Komórki charakteryzują się małym jądrem komórkowym, które dobrze się wybarwia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.