Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Mięsak Ewinga  (łac. sarcoma Ewingi) jest znany również pod nazwą guza Ewinga. Mięsak Ewinga jest złośliwym nowotworem kości o pierwotnym charakterze.

Ladit 280x336

Mięsak Ewinga najczęściej dotyczy dzieci i młodych osób dorosłych. Mięsak Ewinga został pierwszy raz opisany przez amerykańskiego patolog Jamesa Ewinga  w latach 20. dwudziestego wieku, stąd nazwa choroby.

Mięsak Ewinga siostra najczęściej jest spotykany u osób w wieku od czterech do piętnastu lat.

Należy do najczęściej występujących pierwotnych nowotworów złośliwych kości u dzieci.

Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, częściej u przedstawicieli rasy białej, rzadziej u osób, które reprezentują rasę czarną lub żółtą. W przypadku, gdy występuje mięsak Ewinga rokowania zależą od pewnych czynników. Źle rokujące czynniki obejmują wiek poniżej dwunastu lat i płeć męską.

Poza tym, w przypadku takiej choroby nowotworowej, jak mięsak Ewinga, rokowania są złe, jeżeli w chwili zdiagnozowania guz jest dużej wielkości. Jeżeli w obrębie kości miednicy znajduje się mięsak Ewinga, rokowania są bardzo złe.

Guz rozwija się z jamy szpikowej kości. Należy do tak zwanej rodziny guzów Ewinga. Najprawdopodobniej ma pochodzenie nerwowe. Patofizjologia choroby jest związana z pierwotnymi i niezróżnicowanymi komórkami mezenchymy szpiku kostnego.

Ladit 160x600

Mięsak Ewinga nie wywodzi się z układu współczulnego, stąd też w przebiegu choroby nie zostaje wykryty podwyższony poziom metabolitów amin katecholowych w moczu.

 

Diagnostyka mięsaka Ewinga polega na biopsji guza i badaniu histopatologicznym.

Najbardziej dokładnym i najczulszym badaniem obrazowym jest MRI. Za jego pomocą można ustalić dokładne granice nowotworu. W podstawowym badaniu RTG można stwierdzić zajęcie kości płaskiej lub długiej. Mięsak Ewinga najczęściej jest zlokalizowany w kościach długich.

Charakterystyczną cechą nowotworu jest to, że w jego przypadku ogniska lityczne dominują nad ogniskami sklerotycznymi. Ogniska sklerotyczne mogą się pojawiać w około 25% przypadków.

W radiogramie można stwierdzić obecność guza o utkaniu nieregularnym, charakteryzującego się nieostro ograniczonymi konturami oraz pochodzącego z kości. Nowotwór złośliwy kości, o którym mowa, bardzo często nacieka tkanki miękkie.

Komórki nowotworowe mięsaka Ewinga mają zdolność do wydostawania się z jamy szpikowej za pomocą kanałów Haversa Wydostają się na zewnątrz kości, kształtując tym samym duże ognisko guza. Pod względem obrazu radiologicznego mięsak Ewinga bardzo przypomina osteomyelitis.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • miesak ewinga
  • mięsak ewinga przyczyny

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.