Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Mięsak Kaposiego (łac. sarcoma Kaposi) jest nowotworem, który ma związek z zakażeniem wirusem opryszczki.

Ladit 280x336

Mięsak Kaposiego występuje w czterech odmianach, które znacząco się od siebie różnią, zarówno pod względem klinicznym, jak i epidemiologicznym. Mięsak Kaposiego w klasycznej postaci został opisany pod koniec XIX wieku przez Moritza Kaposiego.

Występuje przede wszystkim u starszych mężczyzn. Mięsak Kaposiego skóry charakteryzuje się tym, że w przebiegu choroby występują remisje i nawroty. Zmiany skórne towarzyszące schorzeniu mają tendencję do rozprzestrzeniania się i powiększania.

Druga odmiana ma charakter endemiczny. Afrykański mięsak Kaposiego skóry występuje głównie u dzieci z plemienia Bantu zamieszkującego południową część Afryki. Cechą charakterystyczną, którą posiada mięsak Kaposiego skóry występujący na kontynencie afrykańskim jest limfadenopatia, która może mieć miejscowy bądź uogólniony charakter.

Afrykańska odmiana mięsaka Kaposiego charakteryzuje się bardzo agresywnym przebiegiem. Nowotworowi towarzyszą zmiany skórne o małym nasileniu. W przebiegu choroby może dojść do zajęcia trzewi.
Warto zwrócić uwagę na postać, jaką przyjmuje mięsak Kaposiego.

Zdjęcia dostępne w sieci internetowej są bardzo pomocne. Dwie pozostałe postacie mięsaka są związane z przeszczepieniem i AIDS. Pierwsza odmiana występuje u biorców, którzy doznali silnej immunosupresji. Pojawia się w czasie kilku miesięcy lub lat od przeszczepu narządu litego.

Ladit 160x600

Charakterystyczną cechą jest występowanie rozsianych przerzutów. Należy dodać, że w przypadku tej postaci mięsaka Kaposiego zajęcie trzewi bardzo źle rokuje.

Ostatnia postać mięsaka Kaposiego jest związana z chorobą AIDS.

 

Należy dodać, że jest to najbardziej agresywna odmiana nowotworu. Mięsak bardzo wcześnie rozwija się w wewnętrznych narządach osoby chorej na AIDS, a dokładniej mówiąc na płucach, nerkach i na błonie śluzowej przewodu pokarmowego.

Może rozwijać się również na węzłach chłonnych. Przeważnie ustępuje po rozpoczęciu terapii antyretrowirusowej. Mięsak jest nowotworem składającym się z naczyń włosowatych. Między nimi są umieszczone wrzecionowate komórki, które bardzo przypominają mięsaka o dużej dojrzałości.

Pierwszy etap rozwoju nowotworu obejmuje powstanie stanu zapalnego. Tworzy się ognisko poszerzonych naczyń krwionośnych z naciekami zapalnymi, które składają się z plazmocytów, makrofagów i limfocytów. Obraz histologiczny w pierwszym stadium rozwoju mięsaka bardzo przypomina ziarninę.

W drugim etapie dochodzi do ukształtowania się postaci naczyniakowej. Dochodzi również do nowotworzenia naczyń. Naciek zapalny ulega wówczas zmniejszeniu, a obraz histologiczny jest podobny do naczyniaka. Ostatnim etapem jest ukształtowanie się postaci guzowatej.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • ciekawostki medyczne mięsak kaposiego zdjęcia
  • mięsak kaposiego zdjęcia

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.