Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Mięsak kościopochodny należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych kości. Należy on do ponad 60% wszystkich nowotworów kości.

Ladit 280x336

Choroba występuje też pod nazwą kostniakomięsaka i osteosarkoma. Choroba dotyczy głównie młodych osób. Mięsak kościopochodny rozwija się przy nasadzie kości długiej, między innymi w okolicach kolan, kości ramieniowej i miednicy.

Mięsak kościopochodny może rozprzestrzenić się na inne organy, np. na płuca i kości.

Przyczyny mięsaka kościopochodnego są związane z błędami w DNA komórek kości w czasie intensywnego wzrostu.

Wczesna diagnoza i podjęcie leczenia zapewniają dobre rezultaty.

Na zachorowanie na mięsaka kościopochodnego są narażeni głównie nastoletni chłopcy.

Mięsak kościopochodny jest nowotworem złośliwym najczęściej występującym u dzieci.

Chory narzeka na silne bóle kości i stawów nasilające się w nocy i podczas ruchów. Dużo dzieci dotkniętych chorobą nowotworową ma problemy ze snem spowodowane silnym bólem kości. Poza tym, dziecko może utykać bez wyraźnego powodu.

W miejscu, gdzie rozwija się nowotwór może wystąpić obrzęk lub delikatne wybrzuszenie. Dolegliwości są związane z reguły z długimi kościami w ciele.

Ladit 160x600

Guz szybko się rozwija powodując zmniejszenie się masy ciała.

Mięsak kościopochodny, objawy które powinny zaniepokoić.

 

Obraz kliniczny mięsaka kościopochodnego może obejmować anemię i obrzęk kończyny. Nowotwór powoduje osłabienie kości i zwiększenie jej podatności na urazy, dlatego u chorego może często dochodzić do złamań w obrębie kończyn.

Rozpoznanie mięsaka kościopochodnego jest stawiane w oparciu o badania histopatologiczne. Na ich podstawie można określić stopień złośliwości nowotworu kości i typ.

Lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego, aby znaleźć najlepsze miejsce na biopsję i sprawdzić czy nowotwór nie zajął tkanki tłuszczowej i sąsiednich mięśni. W przypadku zdiagnozowania mięsaka kościopochodnego przeważnie wykonuje się tomografię komputerową klatki piersiowej i badanie kości.

Mięsak jest ogólną nazwą dla wszystkich nowotworów złośliwych pochodzenia nienabłonkowego.

Przyczyny mięsaków nie są do końca znane, choć przypuszcza się, że mogą być one powodowane przez wirusy, substancje chemiczne, urazy termiczne i mechaniczne. Mięsaki u ludzi występują rzadziej niż raki.

Mięsaki charakteryzują się szybkim wzrostem i wyniszczaniem organizmu. Bardzo często daje on przerzuty oraz posiada dużą skłonność do wznowy.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby nowotworowe nerek objawy
  • żoladek wypelniony trescia pokarmowa zastoinowa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.