Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Mięśniaki macicy (łac. myoma) są łagodnymi guzami, zwanymi także włókniakami macicy są to mięśniaki gładkokomórkowe. Mięśniaki macicy powstają z tkanki mięśniowej macicy, a następnie rozwijają się w jej trzonie.

Ladit 280x336

Mogą występować pojedynczo, albo grupowo. Warto wiedzieć, że mięśniaki macicy są najczęściej występującymi nowotworami niezłośliwymi występującymi w tej części ciała. Mięśniaki macicy wielkość mają różną, w zależności od rodzaju.

Można wyróżnić mięśniaki podsurowicze, śródścienne, a także szyjkowe. Mięśniaki macicy przyczyny mają nie do końca znane. Dotychczas udało się ustalić, że na ich wzrost wpływają estrogeny. W przypadku nowotworów takich jak mięśniaki macicy usuwanie odbywa się laparoskopowo. Nie zawsze inwazyjna operacja mięśniaków macicy jest konieczna. Często stosuje się termoablację.

Na uwagę zasługuje także zagadnienie, brzmiące mięśniaki macicy a ciąża. Na wstępie trzeba wspomnieć o tym, że kobiety cierpiące na mięśniaki macicy mają trudności w zajściu w ciążę. Mięśniaki macicy a ciąża to temat wymagający głębszej analizy z punktu widzenia anatomicznego.

Zwykle mięśniak macicy jest wykrywany podczas badania ginekologicznego pacjentki, która zaszła w ciążę. Jeśli zbyt późno zostanie wykryty mięśniak macicy, a ciąża jest zagrożona, zwykle kończy się poronieniem.

Ladit 160x600

Mięśniak macicy jest mięśniakiem gładkokomórkowym, co oznacza, że rozwija się z mięśni gładkich.

 

Zwykle nie przekształca się w mięsaka, niemniej jednak nie jest to wykluczone. Mięsak w przeciwieństwie do mięśniaka jest nowotworem złośliwym pochodzenia nienabłonkowego. Przyczyny powstawania mięsaków nie są do końca znane.

Obecnie przypuszcza się, że rozwój mięsaków jest powodowany przez wirusy, substancje chemiczne, a także urazy termiczne i chemiczne. Mięsaki u ludzi pojawiają się znacznie rzadziej w porównaniu z rakami. Mięsaki stanowią około 1% wszystkich zachorowań na choroby nowotworowe.

Zwykle są wykrywane wtedy, gdy chory wyczuwa guza. Rokowania zawsze są poważne, a przebieg  zły. Należy dodać, że mięsak bardzo szybko się rozwija i wcześnie daje przerzuty. Poza tym charakteryzuje się dużą skłonnością do wznowy. Zwykle stosuje się leczenie operacyjne, ze względu na niską skuteczność radioterapii i chemioterapii w tych przypadkach.

Mięsaki mogą wytworzyć się z tkanki łącznej włóknistej, tłuszczowej, naczyniotwórczej, kostnej, chrzęstnej, mięśniowej, a także z komórek osłonowych nerwów. Prawdopodobieństwo przekształcenia się mięśniaka macicy w mięsaka jest mało prawdopodobne, ale ryzyko istnieje, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem leczenia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.