Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nie bez powodu w znaczącej liczbie sytuacji w pizzerii stoi miseczka z miętowymi cukierkami.

Ladit 280x336

Są one przyjemnymi poobiednimi słodyczami, a również z dobrym skutkiem odświeżają oddech na długi czas. Mięta pieprzowa, w swej właściwej ziołowej postaci, przeciwdziała również:

  • niestrawności,
  • redukuje wiatry
  • na wzdęcia

Jest nie tylko perfekcyjnym środkiem na trawienie - jej lecznicze właściwości są silniejsze niż moglibyśmy przypuszczać.

Mięta pieprzowa należy do najlepszych ziół na kłopoty trawienne i ból jelit. Ustalone w niej olejki, szczególnie mentol i menton, rozluźniają mięśnie gładkie stanowiące ścianę jelit, łagodząc ich skurcze. Dzięki swym przeciwskurczowym właściwościom zioło to stanowi naturalny lek na złagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego, infekcje cechującej się nawracającymi skurczami, niestrawnością i okresowo zaparciami albo biegunkami.

Lekarze jacy interesują się ziołolecznictwem, zalecają na dzień dzisiejszy miętę na wiele trawiennych dolegliwości:

  •  wiatry - ułatwiając trawienie, zapobiega wzdęciom.
  • kamienie żółciowe - wyniki wstępnych badań sugerują, że mięta pomaga rozpuścić kamienie żółciowe i potencjalnie mogłaby oddalić konieczność operacji
  • nudności - mięta pieprzowa delikatnie znieczula śluzówkę żołądka i łagodzi niezbyt nasilone nudności
  • wrzody żołądka - może uśmierzyć ból i ułatwić gojenie

Mięta pieprzowa udrożnia nos i niweluje ból. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się pić herbatkę lub także wdychać aromatyczne opary, bowiem w każdym przypadku odkryjesz, że mięta pieprzowa jest efektywnym środkiem na udrożnienie górnych dróg oddechowych, który rozrzedza śluz i zmniejsza stan zapalny śluzówki nosa może nawet zmniejszyć skurcz oskrzeli i zwężanie ich światła towarzyszące atakom astmy.

Ladit 160x600

Jeśli w znaczącej liczbie sytuacji cierpisz na bóle głowy, spróbuj nakładać odrobinę rozcieńczonego olejku miętowego na czoło i skronie.

Umieszczony w mięcie pieprzowej mentol posiada istotne przeciwbólowe właściwości. Bez względu na to, lub uprawiasz sport regularnie oraz tylko w weekendy, trzymaj porcję olejku miętowego (albo maść zawierającą mentol) w apteczce, ażeby móc go wcierać w bolące mięśnie. Olejek ten jest zbyt mocny, by mógł być używany bez rozcieńczenia, dlatego zmieszaj wiele jego kropli z łyżką obojętnego oleju nośnikowego, przykładowo słonecznikowego albo oliwy z oliwek. Zauważając na swe właściwości znieczulające mięta jest także przydatna przy bólu zębów. Tak samo ile innych olejków eterycznych, olejek miętowy niszczy niektóre wirusy i bakterie. Dodaj kilka kropli olejku miętowego do filiżanki wody, ażeby sporządzić miętową płukankę do ust o odkażających właściwościach. Spora większość ludzi lubi aromat i orzeźwiający smak miętowej herbatki. Pij 1?2 filiżanki dziennie, żeby złagodzić dyskomfort trawienia lub do niego nie dopuścić. Możesz też przyjmować powlekane kapsułki między posiłkami, w zgodzie ze wskazówkami na etykiecie (powlekane kapsułki przechodzą tylko poprzez żołądek, a są rozkładane w jelitach). Możesz także dodać 10 do 20 kropli nalewki z mięty pieprzowej (jest o kilka słabsza niż olejek) do szklanki wody i pić.