Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Mniszek lekarski jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny astrowatych. Jest to zioło pochodzące z klimatu suboceanicznego, gatunek typowo euroazjatycki.

Ladit 280x336

W Polsce jest rośliną bardzo znana i pospolitą, nazywaną potocznie mleczem. Mniszek lekarski ma mleczny sok i podczas kwitnięcia jest dmuchawcem, a później robi się gładki i zielony lub jasnobrązowy.  Łodyga jest w środku pusta. Mniszek lekarski rośnie maksymalnie do 20 cm wysokości.

Liście tworzą rozetę, są lśniące i podłużne. Przez środek liścia mniszka przepływa żyła mleczna z sokiem. Kwiat taraxacum officinale jest obupłciowy i tworzy koszyczki w głąbikach. Podczas kwitnienia charakteryzują się odginaniem listków zewnętrznych w dół.

Korona jest zrośnięta, a płatki przyjmują jasno lub złocistożółte kolory. Gdy mniszek osiągnie dojrzałość zamienia się w dmuchawiec, który szybko niszczy się od wiatru.

Owoce mniszka lekarskiego są szare, pokryte brodawkami. W dmuchawcu posiadają parasolowate aparaty lotne, dzięki temu mogą być przenoszone z wiatrem na dalekie odległości. Korzeń ziele posiada gruby i długi, a także prosty i spichrzowy. Rozgałęzia się jedynie w kamienistej glebie.

Mniszek lekarski właściwości

Jak sama nazwa wskazuje, mniszek posiada właściwości lecznicze. Sok zawiera inulinę, kwas krzemowy, lakton oraz witaminy z grupy A, B, C, D. Lecznicze właściwości posiada kwiat i korzeń. Jest surowcem zielarskim. Korzeń do celów leczniczych zbierany jest jesienią.

Ladit 160x600

Kwiaty działają moczopędnie. Korzeń zawiera sole mineralne takie jak potas, kwasy organiczne, sterole, związki cukrowe, oraz cholinę i taraksacynę. Z korzenia wyrabia się nalewkę, która jest idealna na schorzenia dróg żółciowych i kamicy żółciowej  także działa na schorzenia wątrobowe.

Mniszek lekarski jest pomocny przy kłopotach z trawieniem oraz pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Jest idealnym zielem dla anemików, oraz dla osób z podwyższoną zawartością cholesterolu, gdyż skutecznie obniża jego poziom.

Pomaga w leczeniu otyłości, reumatyzmu kości oraz cukrzycy i miażdżycy. Udowodniono, że taraxacum officinale podnosi aktywność seksualną u obojgu płci. Kwiaty mniszka lekarskiego zawierają helenin czyli substancję pomocną podczas problemów z widzeniem w ciemności.

Ponadto kwiaty zawierają witaminy A i B2. Warto pić około 1 szklankę naparu dwa razy dziennie. Ziele leczy brodawki i infekcje grzybicze, a także owrzodzenia przewodów moczowych.

Mniszek lekarski zastosowanie

Z mniszka robi się sałatkę wiosenną, głównie w krajach romańskich. Wyrabia się także miodek majowy, oraz win kwiatowe z płatków kwiatu mniszka z dodatkiem cytryny i cukru. Z korzenia uzyskuje się aromatyczny i orzeźwiający napój, wystarczy jedynie dodać korzeń łopianu i cukier.

Napój jest niezwykle popularny w Wielkiej Brytanii. Świeży mniszek lekarski jest pożywką dla zwierząt hodowlanych.

Wiosną z liści i korzenia wyrabia się herbatę zwaną mannitol, która jest idealna na leczenie nadciśnienia oraz słabego serca. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.