Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Moczówka prosta występuje wtedy, gdy organizm nie jest w stanie poradzić sobie z uregulowaniem poziomu płynów. Każda zdrowa osoba wydala dziennie około 1,5-2,5 litra płynów.

Ladit 280x336

Pacjent cierpiący na moczówkę prostą wydala nawet do 15-20 litrów płynów dziennie.

Towarzyszy mu nieustanne uczucie pragnienia, co sprawia, że wypija dziennie duże ilości wody.

Ograniczenie spożycia wody nie powoduje zmniejszenia ilości oddawanego moczu. Prowadzi ono jedynie do odwodnienia.

Groźny stan jest niebezpieczny dla życia. Inne objawy moczówki prostej, o których należy wspomnieć to nieustannie odczuwane zmęczenie i osłabienie oraz podwyższona temperatura ciała.

Przyczyny powstania choroby nie zostały dokładnie zbadane i wyjaśnione.

Gospodarka płynami w organizmie jest regulowana przez hormon antydiuretyczny nazywany wazopresyną (ADH). Substancja jest wytwarzana przez podwzgórze oraz gromadzona w przysadce mózgowej. Wazopresyna kieruje pracą nerek. Jeżeli w organizmie jest dużo wody, nerki wydalają ją z moczem. Gdyby organizm odczuwał niedobór wody, dochodzi do jej zatrzymywania w kanalikach nerkowych i zagęszczenia moczu.

Niedobór lub brak hormonu prowadzi do rozchwiania gospodarki wodnej, czego konsekwencją jest nadmierne wydalanie płynów.

Objawy moczówki prostej są podobne w każdej postaci choroby.

Można wyróżnić trzy odmiany choroby, a mianowicie moczówkę centralną, nerkopochodną i ciążową.

Ladit 160x600

Moczówka centralna jest wywołana uszkodzeniem przysadki mózgowej bądź podwzgórza. Defekt prowadzi do zaburzenia produkcji, gromadzenia i wydzielania wazopresyny.

Uszkodzenie może być skutkiem:

  • zabiegu chirurgicznego
  • stanu zapalnego
  • guza
  • urazu głowy

Moczówka nerkopochodna jest skutkiem niewłaściwej pracy kanalików nerkowych niereagujących prawidłowo na obecność wazopresyny.

Wspomniany hormon jest prawidłowo wydzielany, lecz nie powoduje pożądanej reakcji.

Moczówka ciążowa pojawia się wyłącznie u ciężarnych kobiet.

Dolegliwość jest spowodowana niszczeniem wazopresyny w organizmie matki przez enzym produkowany przez łożysko. Moczówka ciążowa ustępuje po porodzie.

Objawy moczówki prostej mogą być podobne do symptomów poliurii i hipernatremii. W przypadku podejrzenia moczówki prostej przeprowadza się diagnostykę różnicową. Poziom wazopresyny w centralnej moczówce jest niski względem osmolarności osocza.

Zupełnie odwrotnie jest w przypadku moczówki nerkowej.

Nerkopochodna moczówka prosta objawy może mieć związane z przewlekłą niewydolnością nerek, wrażliwością receptora na leki oraz przewlekłą hiperkalcemią i hipokaliemią. W 30% moczówka prosta objawy ma nieznane.

W około 25% przypadków rozpoznania dolegliwości moczówka prosta objawy ma związane z rozwojem łagodnego i złośliwego guza mózgu bądź przysadki mózgowej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.