Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Moczówka prosta (łac. diabetes insipidus) jest chorobą, która polega na niezdolności do zagęszczania moczu, poliurii i polidypsji.

Ladit 280x336

Moczówka prosta centralna, zwana także ośrodkową i wazopresynozależną wiąże się z zaburzeniami czynności osi przysadkowo-podwzgórzowej. Moczówka prosta centralna jest też zwana przysadkowo-podwzgórzową. Nerkopochodna moczówka prosta przyczyny ma związane z przewlekła niewydolnością nerek, przewlekłą hipokaliemią i hiperkalcemią oraz chorobami śródmiąższowymi nerek.

Moczówka prosta nerkowa polega na braku wrażliwości cewek nerkowych na wazopresynę.

Wazopresyna jest znana także pod nazwą hormonu antydiuretycznego. Jej struktura jest złożona z dziewięciu reszt aminokwasowych, których masa cząsteczkowa wynosi 1084 Da. Wazopresyna jest cyklicznym nonapeptydem wytwarzanym przez podwzgórze w formie związku, który jest wydzielany w postaci aktywnej przez tylny płat przysadki mózgowej. Hormon antydiuretyczny powoduje zagęszczenie moczu oraz pobudza resorpcje wody i jonów sodu w kanalikach zbiorczych.

Nerkowa moczówka prosta przyczyny może mieć też związane z dziedziczeniem autosomalnym lub sprzężonym. Poza tym nerkowa moczówka prosta przyczyny miewa powiązane z tubulopatiami. Nie zawsze udaje się ustalić czynnik etiologiczny choroby.

Ladit 160x600

Tubulopatie są grupą rzadkich chorób, których wspólnym elementem jest upośledzenie czynności resorpcyjnej, albo wydzielniczej cewek nerkowych, w przypadku prawidłowego, albo nieznacznie zmniejszonego przesączania kłębkowego. W ramach tubulopatii można wyróżnić odmianę wrodzoną i nabytą.

Choroby mogą dzielić się także na tubulopatie proksymalne i dystalne. Do pierwszej grupy należą aminoacydiuria i glikozuria, zaś przykładem choroby należącej do tubulopatii dystalnych jest moczówka nerkowa. Ze względu na mechanizmpowstania można rozróżnić tubulopatie pierwotne i wtórne.

Pierwsze są zależne od pierwotnego uszkodzenia nefronu, natomiast drugie pojawiają się w rezultacie chorób ogólnoustrojowych.

Moczówce prostej towarzyszy poliuria zwana wielomoczem.

 

Polega na zwiększeniu ponad normę ilości moczu wydalanego na dobę. Poliuria jest skutkiem nadmiernego pobrania płynów, a także czynników neurologicznych i psychicznych. Poliuria może być także objawem wielu schorzeń, np. zapalenia nerek, moczówki prostej, cukrzycy. Polidypsja jest z kolei symptomem polegającym na nadmiernym pragnieniu. Bardzo często występuje w przypadku hiperkalcemii, hiperglikemii, nadczynności tarczycy i moczówce prostej. Zwykle towarzyszy jej poliuria.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • moczówka prosta przysadkowa skutki uboczne

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.