Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Molle jest to zmiana o charakterze łagodnego nowotworu powstająca z tkanki łącznej i mająca postać miękkiego włókniaka (łac. fibroma molle).

Ladit 280x336

Miękki włókniak jest nowotworem o wrodzonym charakterze. Molle mogą pojawić się w różnym wieku.

Maja one postać miękkich guzów lub guzków, które zwykle workowato zwisają. Można wprowadzić je w głąb skóry poprzez delikatne uciskanie palcem.

Molle występują dość licznie i mogą być zabarwione tak, jak cera lub nieco ciemniejsze.

Drobne włókniaki miękkie często są umiejscowione na szyi i karku, w tym zwłaszcza u starszych kobiet. Nie mają one skłonności do samoistnego ustępowania.

Włókniaki mogą mieć też postać twardą. Są one zmianami odczynowymi włóknistymi. Mogą one powstawać niezależnie od wieku.

Z reguły są mniejsze w porównaniu z włókniakami miękkimi oraz występują pojedynczo. Są one usadowione na skórze i przesuwalne z nią względem podłoża. Nie można rozprowadzić ich uciskiem w głąb skóry. Najczęściej występują one w obrębie kończyn.

Częstotliwość występowania molli twardych wzrasta wraz z wiekiem.

Diagnoza różnicowa miękkich włókniaków obejmuje tłuszczaki, brodawczaki i znamiona komórkowe miękkie. W przypadku rozpoznania różnicowego włókniaków twardych należy wziąć pod uwagę keloidy, zwłókniałe naczyniaki i histiocytoma.

Włókniaki miękkie należą do grona guzów. W słowniku medycznym guz jest każdym nietypowym uwypukleniem stawiającym opów przy palpacji. Posiada on odgraniczone ognisko, co można uwidocznić w badaniu obrazowym.

Ladit 160x600

W dokumentacji lekarskiej i medycynie pojęcie guza jest stosowane w odniesieniu do każdej struktury guzowatej w organizmie, albo jako nazwa grupy nowotworów i zmian nowotworopodobnych o określonej lokalizacji bądź kliniczno-biologicznych właściwościach.

Guz jest określany także jako część nazwę i niektórych nowotworów bądź jako określenie wykwitu pierwotnego skóry.
Guz rzekomy jest zmianą o charakterze zapalnym lub torbielą.

Mogą one nasuwać podejrzenie nowotworów. Guzy nowotworowe mogą być łagodne, złośliwe, półzłośliwe, o granicznej złośliwości i klinicznie złośliwe. Łagodny guz nie powoduje przerzutów, w przeciwieństwie do złośliwego.

Molle mogą mieć postać guza  półzłośliwego  powodującego miejscowe wznowy.

Guzy nabłonkowe są nowotworami pochodzenia nabłonkowego, np. łagodne gruczolaki i brodawczaki oraz złośliwe raki.
Guzki są natomiast wykwitami wyniosłymi ponad powierzchnię skóry.

Guzki są związane ze zmianami rozwijającymi się w skórze właściwej.

Mogą one ulegać rozpadowi z pozostawieniem blizny. Większe wykwity guzkowe rozwijają się z zajęciem tkanki podskórnej. Są one określane mianem guzów.

Guzek nie jest tożsamy z grudką. Rożni się od niego większą spoistością i głębszym usadowieniem oraz istnieniem nacieku zapalnego. Naciek występuje wokół miejsca występowania guzka. Jako przykłady guzków można wyróżnić gradówkę, guzki dnawe w przebiegu dny moczanowej, guzki reumatoidalne i guzki gruźlicze. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.