Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Mononeuropatia jest rodzajem neuropatii, która dotyczy jednego neuronu. Mononeuropatia jest stanem chorobowym nerwów wynikającym z zaburzeń dotyczących procesu odbierania i przekazywania informacji przez komórki nerwowe.

Ladit 280x336

Mononeuropatia jest rodzajem neuropatii ogniskowej.

Z reguły dotyczy ona nerwu, który znajduje się w nadgarstku, łokciu bądź kolanie.

Mononeuropatie są złożoną grupą chorób dotykających głównie osoby starsze, osoby chore na cukrzycę oraz nosicieli wirusa HIV.

W ramach wspomnianej wyżej grupy chorób możemy wyróżnić mononeuropatię czuciową, ruchową i autonomiczną.

Kryterium rozróżnienia poszczególnych typów dotyczy objawów występujących w przebiegu choroby. Mononeuropatia czuciowa objawia się brakiem czucia.

Mononeuropatia ruchowa występuje zaś w połączeniu z niedowładem i zanikiem odruchów. Trzecim i zarazem ostatnim rodzajem jest neuropatia autonomiczna, która polega na tym, że w przebiegu choroby dochodzi do pojawienia się zaburzeń potliwości i akcji serca.

Niekiedy można stwierdzić wystąpienie zarówno braku czucia, jak i niedowładów czy zanik ruchów.

Z uwagi na to coraz częściej wyróżnia się mononeuropatię mieszaną, czyli czuciowo ? ruchową.

Przyczyny mononeuropatii są związane z wieloma różnymi czynnikami.

Najczęściej przyczyna jest długotrwały ucisk na nerw wywołany urazem, albo obrzękiem.

Ladit 160x600

Do rozwoju mononeuropatii może też doprowadzić niedokrwienie, infekcja, zapalenie nerwu i uraz. W przypadku, gdy czynnikiem sprawczym rozwoju choroby jest uciska na nerw schorzenie nosi nazwę zespołu uciskowego.

Mononeuropatia może dotyczyć dowolnej części ciała.

Pacjent skarży się na silny ból, albo brak czucia, mrowienie, parestezje, niedowład czy też przeczulicę.

Charakterystyczną cechą mononeuropatii jest to, że symptomy pojawiają się dość nagle. Badanie mięśni i nerwów przeważnie wskazuje na utratę czucia i ruchu w obrębie określonego nerwu.

Poza tym, u pacjenta mogą wystąpić nietypowe reakcje.

Diagnoza mononeuropatii wymaga przeprowadzenia dwóch podstawowych badań, a mianowicie elektromiografii i badania szybkości przewodnictwa nerwowego.

Elektromiografia polega na zapisie aktywności elektrycznej w mięśniach, natomiast badanie szybkości przewodnictwa nerwowego umożliwia dokonanie oceny prędkości aktywności elektrycznej w obrębie nerwów.

Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie badania RTG, badanie tarczycy, tomografię komputerową i obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Inne badania, które mogą okazać się pomocne to badanie składu chemicznego krwi oraz badanie prędkości osadzania i czynnika reumatoidalnego.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • mononeuropatia
  • mononeuropatia kończyny górnej
  • neuropatia czuciowa konczyn gprnych

  Jedna odpowiedź do “Mononeuropatia”

  1. Nietypowym rodzajem neuropatii są tzw. bóle fantomowe , czyli umiejscowione jakby na przedłużeniu kikuta amputowanej kończyny. Rożne choroby układu nerwowego mogą dawać bóle podobne do bólów neuropatycznych, np. stwardnienie rozsiane, choroby nerwowo-mięśniowe prowadzące do przykurczów oraz udary mózgu.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.