Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Mononukleoza zakaźna objawy ma związane z bólami głowy i złym samopoczuciem oraz utratą łaknienia i apatią. Objawy mononukleozy zakaźnej obejmują również przewlekłe zmęczenie i rozkojarzenie oraz ogólne osłabienie.

Ladit 280x336

W miarę rozwoju choroby pojawia się gorączka, która z reguły nie przekracza około 38 stopni Celsjusza. Gorączka utrzymuje się od dwóch dni do miesiąca, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.

Przed jej wystąpieniem zwykle dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych na szyi i z tyłu głowy oraz do anginy.Objawy mononukleozy zakaźnej obejmują również powiększenie śledziony i wątroby.

W przebiegu choroby, o której mowa obrzęk śledziony może być tak duży, że nawet niewielki uraz może doprowadzić do jej pęknięcia. Objawy mononukleozy zakaźnej dotyczą także hepatomegalii, czyli powiększenia wątroby.

Stan utrzymujący się długo sprzyja zapaleniu tego narządu i żółtaczki.

 

Obrzęk powiek to kolejny symptom, którym charakteryzuje się mononukleoza zakaźna. Objawy obejmują także zespół przewlekłego zmęczenia. Czasami w przebiegu mononukleozy dochodzi do zapalenia płuc, albo powikłań związanych z układem nerwowym, między innymi do zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Ladit 160x600

Drobne plamki krwotoczne to kolejny symptom, którym charakteryzuje się mononukleoza zakaźna. Objawy tego typu są typowe dla tego schorzenia. Występują na granicy podniebienia miękkiego i twardego.

Obrzęk polega na stwierdzeniu gromadzenia się płynu w przestrzeni pozakomórkowej w badaniu fizykalnym. Dochodzi do niego w przypadku zaburzenia równowagi między czynnikiem dążącym do zatrzymania płynu w naczyniach i czynników, które prowadzą do przedostania się płynu poza światło naczyń.

Pojawienie się wyżej opisanych symptomów jest konsekwencją rozwijającej się infekcji wirusowej. Wirus Epsteina - Barr atakuje limfocyty B oraz posiada potencjał onkogenny.

Odpowiada za chłoniaka Burkitta i raka jamy nosowo-gardłowej. W ostatnich latach wskazuje się go jako przyczynę zespołu przewlekłego zmęczenia oraz depresji. Wirus powoduje mononukleozę głównie w krajach rozwiniętych.

Chorobie towarzyszy zespół chronicznego zmęczenia objawiający się problemami z zapamiętywaniem i koncentracją, bólami głowy i mięśni. Diagnoza jest stawiana zwykle wówczas, gdy objawy utrzymują się przez ponad sześć miesięcy.

Nie znaleziono żadnych efektywnych metod walki ze wspomnianą chorobą. Towarzyszy jej złe samopoczucie, częste i nawracające bóle gardła oraz niespokojny sen. Dokuczliwe są również bóle stawów i bolące węzły chłonne. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.