Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku choroby, takiej jak mukowiscydoza leczenie jest prowadzone w specjalistycznych ośrodkach, a także wspomagane opieką lekarza rodzinnego.

Ladit 280x336

Zespół terapeutyczny zwykle składa się z lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyka, pielęgniarki, psychologa i pracowników socjalnych. Niemowlęta są badane raz na dwa lub trzy miesiące. Przedszkolaki muszą powtarzać badania co około cztery miesiące, natomiast starsze dzieci co pół roku, albo raz na rok.

Jeśli chodzi o schorzenie jakim jest mukowiscydoza leczenie musi polegać na konsekwencji, a także na systematyczności. Chory musi bezwzględnie stosować się do zaleceń wydawanych przez zespół terapeutyczny.

Co należy się chorym na mukowiscydozę

Rodzicom chorych dzieci należy się zasiłek pielęgnacyjny, który pozwala zadbać o właściwą opiekę. Z kolei dorośli pacjenci mają prawo do otrzymywania renty. W przypadku schorzenia, takiego jak mukowiscydoza leczenie może mieć charakter niefarmakologiczny.

Polega ono na fizjoterapii i diecie. Fizjoterapia pomaga usuwać gęstą wydzielinę, która zalega w drogach oddechowych. Można stosować drenaż ułożeniowy z oklepywaniem, wspomagany dodatkowo inhalacjami. Wybór technik fizjoterapeutycznych jest indywidualny. Inne stosuje się u niemowląt, a inne u dzieci starszych.

Ladit 160x600

Warto wiedzieć, że zabiegi fizjoterapeutyczny wykonywane systematycznie, hamują proces niszczenia tkanki płucnej. Wykonuje się je dwa razy dziennie po około pół godziny. Jeśli u chorego nie występują objawy ze strony układu oddechowego, to i tak warto stosować fizjoterapię, ponieważ jest ona podstawą w profilaktyce zakażeń bakteryjnych.

Dieta ma bardzo duży wpływ na leczenie mukowiscydozy. Wpływa na przebieg choroby, długość życia pacjentów i funkcjonowanie układu oddechowego. U wielu chorych trzeba stosować intensywne żywienie przez gastronomię. albo nocne dożywienia za pomocą sondy.

Leczenie mukowiscydozy farmakologicznie jest stosowane właściwie u wszystkich chorych

Są to tak zwane leki mukolityczne, które upłynniają wydzielinę w drogach oddechowych. Poddaje się je w inhalacji, albo doustnie. Rzadziej są podawane dożylnie. Mukolityki są także stosowane przed drenażem oskrzeli. Dzięki temu można ułatwić proces usunięcia wydzieliny z oskrzeli. Leczenie mukowiscydozy wymaga także zastosowania antybiotyków.

Terapia antybiotykami jest prowadzona dłużej niż standardowo. Okres trwania kuracji antybiotykowej trwa około dwóch tygodni, albo dłużej. Jeżeli zakażenie jest przewlekłe, lekarz może zalecić stosowanie leków przez wiele miesięcy, a nawet tygodni.

Antybiotykoterapia musi być prowadzona starannie, bo w przeciwnym razie może dojść do upośledzenia funkcji układu oddechowego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.