Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Mukowiscydoza objawy ma o różnym nasileniu. Może mieć też różny przebieg, w zależności od przypadku.

Ladit 280x336

Czasami mukowiscydoza objawy ma na tyle niespecyficzne, że dziecko jest leczone na inną chorobę, z powodu mylnego postawienia diagnozy. Zwykle myli się ją z astmą oskrzelową, przewlekłym zapaleniem oskrzeli i celiakią.

Jeśli chodzi o chorobę, taką jak mukowiscydoza objawy mogą pojawiać się w różnym wieku. Z reguły dotyczą one układu oddechowego i pokarmowego. Zasadniczym czynnikiem, który jest odpowiedzialny za pojawienie się objawów tej przypadłości, jest gęsty i odwodniony śluz.

Objawy mukowiscydozy związane z zaburzeniami pracy układu oddechowego

Objawy są częstą przyczyną mylnie postawionej diagnozy. Symptomy te są spowodowane nadmierną produkcją lepkiego śluzu w oskrzelach.

Gęsta wydzielina jest bardzo trudna do usunięcia poprzez kaszel. Dlatego zalega w drogach oddechowych, stanowiąc pożywkę dla bakterii. U chorych na mukowiscydozę bardzo często spotyka się polipy nosa, przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa oraz ropny nieżyt nosa.

Typowe objawy mukowiscydozy to występowanie kaszlu, zwykle suchego i sporadycznego. Występuje tylko po wysiłku. Następnie chory kaszle codziennie. Towarzyszy mu wyksztuszanie gęstej, ropnej wydzieliny, które nasila się tuż po przebudzeniu. Kaszel utrzymuje się przez okres kilku tygodni, choć może trwać także kilka miesięcy.

Ladit 160x600

Objawy mukowiscydozy w zaawansowanym stadium mogą być związane z dusznościami i pluciem krwią, a także z przewlekłym niedotlenieniem organizmu przejawiającym się sinicą i palcami pałeczkowatymi.

Zaleganie wydzieliny i zakażenie bakteryjne powodują powolne niszczenie tkanki płucnej. Zmiany w układzie oddechowym, które nie są leczony są najczęstszą przyczyną zgonów u młodych osób cierpiących na mukowiscydozę. Mukowiscydoza objawy u dzieci ma związane głównie z układem pokarmowym.

U noworodków przyjmują one postać przedłużającej się żółtaczki, tłuszczowych i obfitych stolców oraz niedrożności smółkowej. Za znaczną część objawów ze strony układu pokarmowego odpowiada trzustka odpowiedzialna za produkcję enzymów trawiennych.

Zbyt gęsty sok trzustkowy zatyka przewody, co prowadzi co zwłóknienia gruczołu. W przypadku choroby, takiej jak mukowiscydoza u dzieci objawy mogą być też związane z niższą masą ciała i wzrostem dzieci zdrowych.

Stan niedożywienia jest stwierdzany, gdy wskaźnik masy ciała dziecka w stosunku do wzrostu jest mniejszy niż 90%. U dorosłych stwierdza się niedowagę, gdy wartość wskaźnika BMI jest mniejsza niż 18,5. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.