Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Myopia (łac. myopia) uchodzi za jedną z najczęściej spotykanych wad refrakcyjnych wzroku. Myopia polega na tym, że tor optyczny oka nie skupia promieni świetlnych w prawidłowy sposób.

Ladit 280x336

Wada jest zwana także krótkowzrocznością Oko miarowe ma zdolność do skupiania promieni światła dokładnie na siatkówce bez akomodacji.

Nie ma zatem konieczności napinania mięśni. Dla obiektu odległego na siatkówce pojawi się osty obraz. Będzie on widziany wyraźnie.

Na czym polega myopia?

Myopia polega na tym, że równoległe promienie są ogniskowane przed siatkówką, a przy akomodacji jeszcze bliżej.

Krótkowidz nie radzi sobie z napięciem mięśni oczu. Jeżeli obiekt jest dostatecznie oświetlony osoba cierpiąca na myopię pomaga sobie poprzez mrużenie oczu. W ten sposób zmniejsza się rozproszenie obrazu na siatkówce. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu głębi ostrości.

Nazwa myopia wywodzi się z greckiego języka i pochodzi od słowa myopia oznaczającego mrużyć. W przypadku patrzenia na bliskie odległości osoba chorująca na myopię stara się zmniejszyć odległość między oczami i oglądanym obiektem. Celem tego jest umieszczenie go w zakresie ostrego widzenia.

Myopia i jej odmiany

Myopia występuje w kilku odmianach i stopniach. Warto je poznać, aby lepiej zrozumieć istotę wady wzroku. Wśród rodzajów krótkowzroczności można wyróżnić:

Ladit 160x600
  • krótkowzroczność osiową
  • krótkowzroczność krzywiznową
  • krótkowzroczność refrakcyjną

Rodzaje myopii nieznacznie się od siebie różnią. Krótkowzroczność osiowa występuje wtedy, gdy oś gałki ocznej jest zbyt długa. Ten typ jest najczęściej spotykany i rozwija się głównie w okresie dojrzewania płciowego, aby osiągnąć apogeum między 15. a 30. rokiem życia.

Krzywiznowa krótkowzroczność występuje wówczas, gdy krzywizna poszczególnych części budowy oka jest zbyt wypukła. Dotyczy to przede wszystkim soczewki i rogówki. Z kolei refrakcyjna myopia pojawia się wówczas, gdy współczynnik załamania soczewki jest zbyt duży. Najczęściej jest ona następstwem rozwijającej się i nieleczonej cukrzycy oraz zaćmy jądrowej. Obecnie wyróżnia się trzy stopnie myopii:

  • niski ? do -3.0 dioptrii
  • średni ? od -3.0 ? -7.0 doptrii
  • wysoki ? od -7.0 dioptrii

W przypadku niskiej krótkowzroczności widzenie z bliska może być komfortowe, ponieważ nie wymaga akomodacji. Bardzo wysoka krótkowzroczność zwykle idzie w parze z zanikowymi zmianami zwyrodnieniowymi siatkówki.

W przypadku chorych na zespół Marfana krótkowzroczność może osiągać wartość nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu dioptrii. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.