Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Jeśli chodzi o nadciśnienie tętnicze objawy są związane miedzy innymi z rannymi bólami głowy w okolicy potylicy. Inne objawy nadciśnienia tętniczego to nadmierna pobudliwość i bezsenność.

Niektóre osoby cierpiące na to schorzenie wymieniało jeszcze objawy nadciśnienia tętniczego związane z kołataniem serca i bólami wieńcowymi. Kołatanie serca polega na tym, że serce bije za szybko, częstotliwość jego uderzeń jest zwiększona, albo nieznacznie zmieniona.

Objawia się bólem serca, a także przyspieszonym biciem serca po wysiłku fizycznym lub po wypiciu pobudzających płynów. Osoba, u której występuje ta dolegliwość jest blada, odczuwa bóle głowy i osłabienie. Towarzyszy temu zmniejszona koncentracja. Rytm serca podczas kołatania może być prawidłowy, albo nietypowy.

Kołatanie może być odczuwane nie tylko w klatce piersiowej, ale też w gardle lub szyi. U osób, u których rozpoznano nadciśnienie tętnicze objawy były niekiedy związane z zaczerwienienie twarzy, szyi i klatki piersiowej.

Podstawowe objawy nadciśnienia tętniczego są związane z pomiarem ciśnienia krwi. Występuje wtedy, gdy górne, czyli skurczowe ciśnienie wynosi powyżej 139 mmHg, a rozkurczowe powyżej 89 mmHg.

Należy dodać, że choroba może przez lata rozwijać się bez żadnych dolegliwości, dlatego warto okresowo badać ciśnienie tętnicze. Pierwsze niepokojące symptomy to złe samopoczucie, osłabienie, a także krwawienia z nosa i uporczywe bóle głowy. Nadciśnieniu tętniczemu zwykle towarzyszy ból głowy typu napięciowego. Jest to samoistny, obustronny ból głowy, który ma umiarkowane natężenie oraz uciskający i tępy charakter.

Jego patogeneza jest nieznana, ale wiadomo, że sprzyjają mu stres, depresja i stany lękowe. Jeżeli nadciśnienie utrzymuje się przez wiele lat, to dochodzi do uszkodzenia różnych narządów.

Nadciśnienie tętnicze objawy może mieć też związane z obniżeniem sprawności psychicznej i fizycznej oraz z potliwością.

 

Nadmierna potliwość jest stanem, w którym dochodzi do nadmiernej produkcji potu. Nie ma fizjologicznych norm ilości wydalanego potu, dlatego rozpoznanie choroby z reguły jest oparte na subiektywnym odczuciu człowieka. Można wyróżnić potliwość pierwotną, która występuje samoistnie, a także wtórną, kiedy pocenie jest skutkiem innych chorób. Leczenie potliwości bazuje na odpowiedniej higienie ciała i stosowaniu antyperspirantów.

W przypadku, gdy potliwość jest efektem nadciśnienia tętniczego, leczenie opiera się także na obniżeniu go do normalnego poziomu. Czasami stosuje się leki cholinolityczne. W skrajnych przypadkach wskazana jest interwencja chirurgiczna. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.