Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nadczynność tarczycy (łac. hyperthyreosis) jest niebezpieczną chorobą. Jest udziałem niemal 2% populacji świata.

Ladit 280x336

Nieleczona nadczynność tarczycy niesie za sobą poważne konsekwencje. Chorzy przyzwyczajają się do pewnych niedogodności.

Uczą się z nimi żyć, zamiast szukać źródeł problemu. Nie są świadomi tego, że cierpią na zaburzenia funkcjonowania gruczołu tarczycowego. Przy takiej postawie nietrudno o zaniedbanie zdrowia. Tarczyca należy do grona największych ludzkich gruczołów. Leży w dolnej części szyi.

Jest położona symetrycznie w stosunku do tchawicy. Gruczoł jest wielkości ludzkiego kciuka. Jest nieparzystym gruczołem i składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Tarczyca pełni szereg ważnych funkcji.

Jedną z nich jest produkcja i wydzielanie do krwi hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Są one odpowiedzialne za przemianę materii w narządach i tkankach wchodzących w skład organizmu. Wpływają nie tylko na sposób, w jaki funkcjonuje ludzki układ pokarmowy.

Mają także wpływ na pracę układu nerwowego i mięśniowego. Nadczynność tarczycy jest też znana pod nazwą hipertyroksynemia. Występuje wtedy, gdy liczba hormonów produkowanych przez ten gruczoł, znacząco przekracza zapotrzebowanie na nie, zgłaszane przez organizm.

Ladit 160x600

Jeśli chodzi o nadczynność tarczycy przyczyny mogą być bardzo różnorodne. Ich ustalenie zależy w dużej mierze od tego czy zostanie postawiona właściwa diagnoza. Najczęściej źródło choroby tkwi w zaburzeniach układu immunologicznego.

Ogniskiem chorobowym mogą być także guzki tarczycy. Wydzielają hormony nie reagując na sygnały wysyłane przez przysadkę mózgową. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest nadczynność tarczycy skutki zwykle wiążą się z szybką utratą masy ciała.

W przypadku  nadczynności tarczycy dieta odgrywa dużą rolę

Można poradzić sobie z chorobą między innymi poprzez zmianę swoich nawyków żywieniowych. Na nadczynność tarczycy dieta skomponowana w odpowiedni sposób ma bardzo korzystny wpływ. Powinna opierać się na dostarczaniu odpowiedniej ilości białka, witaminy A, witaminy z grupy B, a także wapnia.

Jeśli chodzi o przypadłość, jaką jest nadczynność tarczycy dieta powinna być uboga w błonnik.  Jednym z ważnych zagadnień wartych omówienia jest nadczynność tarczycy a ciąża. U wielu kobiet nadczynność tarczycy ujawnia się podczas ciąży. Przyczyną tego jest często nadmierna aktywność hormonu gonadotropiny kosmówkowej.

Nadczynność tarczycy u kobiet w ciąży jest poddawana odpowiedniej terapii, dostosowanej do ich potrzeb i w pełni bezpiecznej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.