Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nadkrwistość (łac. polycythemia, erythrocytemia) jest stanem polegającym na występowaniu nadmiernej ilości czerwonych krwinek we krwi.

Ladit 280x336

Erytrocyt jest morfotycznym składnikiem krwi mającym za zadanie przenosić tlen z płuc do innych tkanek organizmu. Erytrocyty zostały po raz pierwszy zaobserwowane i dokładnie przedstawione w XVII w. przez A. Leeuwenhoeka. Erytrocyt ma postać okrągłej, dwuwklęsłej komórki.

W każdym z erytrocytów występuje 30 pg czerwonego barwnika, zwanego hemoglobiną.

Jest ona zdolna do nietrwałego wiązania tlenu. Erytrocyty transportują częściowo dwutlenek węgla, który jest przenoszony głównie przez osocze. Organizm musi stale produkować nowe erytrocyty, które stopniowo zastępują czerwone krwinki ulegające rozpadowi.

Czerwone krwinki są wytwarzane w czerwonym szpiku kostnym, który znajduje się w istocie gąbczastej, a dokładniej mówiąc w nasadach kości długich oraz w kościach płaskich. Dochodzi tam do procesu erytropoezy polegającego na powstawaniu czerwonych krwinek z komórek macierzystych, zwanych erytroblastami.

Nadkrwistość może być niebezpieczna

Organizm wytwarza erytrocyty z szybkością 120 mln na minutę. Choroby związane z erytrocytami to erytrocytopenia i erytrocytoza, zwana również czerwienicą prawdziwą. Polega na zwiększeniu liczby czerwonych krwinek ponad normę. Z kolei erytrocytopenia polega na obniżeniu liczby czerwonych krwinek poniżej normy. W medycynie występuje również nadkrwistość wtórna i nadkrwistość rzekoma.

Ladit 160x600

Czerwienica prawdziwa zwana też chorobą Vaqueza czy erytrocytozą, jest pierwotną chorobą mieloproliferacyjną, która polega na zwiększeniu liczby erytrocytów, granulocytów i płytek krwi. Występuje przewaga erytropoezy. Najczęściej występuje u mężczyzn po 50. roku życia.

Czy nadkrwistość może doprowadzić do pojawienia się białaczki ?

Nadkrwistość może przechodzić w przewlekłą białaczkę szpikową. Jej etiologia jest nie do końca poznana. Powikłania nadkrwistości są związane z zakrzepami żylnymi lub tętniczymi, skazą krwotoczną, zwłóknieniem szpiku i jego niewydolność oraz rozwój ostrej białaczki. Może wystąpić także choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Przewlekła białaczka szpikowa w niektórych przypadkach może rozwinąć się na podłożu czerwienicy prawdziwej. Choroba ta jest zespołem mieloproliferacyjnym,

który polega na rozroście klonalnym komórki macierzystej szpiku kostnego przekształconej nowotworowo. W większości przypadków nie udaje się rozpoznać przyczyny rozwoju choroby. Jedynym czynnikiem etiologicznym jest promieniowanie jonizujące. Przyjmuje się, że jest chorobą nabytą.

Nigdy nie stwierdzono wrodzonych przypadków. Zapobieganie powikłaniom nadkrwistości polega na okresowych kontrolach morfologii krwi i unikaniu intenstywnego nasłoneczniania ciała. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny prowadzić niemęczący tryb życia.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • policytemia
  • policytemia objawy
  • erytrocytoza
  • erytrocytoza objawy
  • polycytemia

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.