Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie nadmiernego owłosienia ma charakter przyczynowy. Lekarz po przeprowadzeniu szeregu badań diagnostycznych ustala przebieg i formę terapii oraz środki, które zostaną podczas niej zastosowane.

Ladit 280x336

Leczenie nadmiernego owłosienia spowodowanego wysokim poziomem androgenów polega na zastosowaniu takich środków, jak doustne tabletki antykoncepcyjne i ketokonazol.

Poza tym, gdy występuje nadmierne owłosienie leczenie może opierać się na stosowaniu antyandrogenów i glikokortykosteroidów.

Inne środki farmaceutyczne polecane w terapii przecie nadmiernemu owłosieniu spowodowanemu nadmiarem androgenów to:
- spironolakton
- octan cyproteronu
- finasteryd
- flutamid
- nilutamid
- analogi GnRH

W przypadku gdy zespół Steina ? Leventhala powoduje nadmierne owłosienie leczenie ma charakter operacyjny.

Podobnie jest w niektórych przypadkach zespołów nadnerczowo ? płciowych. Jeżeli nie uda się stwierdzić przyczyny, która wywołała nadmierne owłosienie leczenie jest zachowawcze i polega na stosowaniu różnych form depilacji dającej trwałe rezultaty.

Przykładem jest depilacja laserowa, która skutecznie usuwa owłosienie. Poza tym, jeżeli leczenie nadmiernego owłosienia za pomocą farmakoterapii nie przynosi rezultatów, albo efekty są znikome, warto po konsultacji z lekarzem zdecydować się na depilację laserową.

Ladit 160x600

Leczenie nadmiernego owłosienia powinno być skoncentrowane na zlikwidowaniu źródła problemu, a nie objawów choroby.

Niemniej nie zawsze wykrycie przyczyny jest możliwe. Obecnie stosuje się kilka badań diagnostycznych.

Gdy pacjentka cierpi na nadmierne owłosienie lekarz bada stężenie testosteronu, androstendionu i dehydroepiandrosteronu.

Dodatkowo wykonuje się badanie ginekologiczne i internistyczne. Wśród leków stosowanych w terapii skierowanej przeciw nadmiernemu owłosieniu można wymienić antyandrogeny i kortykosteroidy.

Antyandrogeny są grupą leków, które zmniejszają oddziaływanie męskich hormonów na organizm. Ich działanie jest skierowane głównie przeciw testosteronowi. Antyandrogeny blokują receptory androgenowe, albo przekształcanie się słabszych androgenów w silniejsze.

Nadmierne owłosienie w dzisiejszych czasach może zostać wyleczone!

Do pierwszej grupy należą między innymi flutamid, spironolakton i octan cyproteronu, zaś do drugiej zalicza się ketokonazol, finasteryd i dutasteryd.

Poza tym antyandrogeny mogą oddziaływać na hormony męskie poprzez blokowanie osi podwzgórze - przysadka ? gonady. W ten sposób leki hamują produkcję androgenów. Do grona tego typu środków farmakologicznych należy między innymi octan cyproteronu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • leczenie hormonalne

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.