Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nadmierne pragnienie jest stanem polegającym na stałej chęci spożywania nadmiernej ilości płynów. Przyczyny nadmiernego pragnienia tworzą zróżnicowaną grupę czynników.

Ladit 280x336

Część z nich ma związek z chorobami rozwijającymi się w organizmie.

Nadmierne pragnienie jest odczuwane także w przypadku stałego spożywania zbyt małej ilości wody. Organizm, któremu grozi odwodnienie domaga się dostarczenia płynów, aby zmniejszyć deficyt.

Woda jest jednym z głównych składników organizmu.

Zajmuje ona aż 60% naszego ciała i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jej zadaniem jest przede wszystkim regulowanie homeostazy całego organizmu.

Każdego dnia powinno się wypijać co najmniej 1,5 litra wody. Uczucie nadmiernego pragnienia jest naturalnym sygnałem, że organizm potrzebuje wody. Etiologia nadmiernego pragnienia może mieć też związek z chorobami, co zostało wspomniane na wstępie.

Nadmierne pragnienie jest powodowane przez choroby gorączkowe, choroby przewodu pokarmowego, choroby endokrynologiczne i choroby spichrzeniowe.

Wśród chorób przewodu pokarmowego powodujących nadmierne pragnienie należy wymienić długotrwałe wymioty, zapalenie otrzewnej, zwężenie odźwiernika i przełyku oraz ostre biegunki. Wśród chorób endokrynologicznych sprzyjających wystąpieniu nadmiernego pragnienia wymienia się natomiast cukrzycę, moczówkę prostą, a także akromegalię, nadczynność przytarczyc i pierwotny aldosteronizm.

Ladit 160x600

Należy dodać, że niektóre leki mogą przyczynić się do pojawienia się stanu nadmiernego pragnienia. Do ich grona zalicza się między innymi salicylany i atropinę.

Poza tym, ciężkie nerwice i niewydolność nerek mogą spowodować tego typu objawy. Inne czynniki sprzyjające nadmiernemu pragnieniu mają związek z prowadzonym trybem życia.

Nadmierne pragnienie jest często odczuwane przez osoby, które przebywają w otoczeniu wysokiej temperatury, a także wykonują zwiększony wysiłek fizyczny.

Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do odwodnienia organizmu i pojawienia się uczucia nadmiernego pragnienia.

Nadmierne pragnienie może współistnieć z objawami bólowymi, zmianami w składzie krwi i ze wzmożonym apetytem.

Inne stany, które mogą współistnieć z nadmiernym pragnieniem to osłabienie i omdlenie oraz uczucie suchości w ustach. Nadmierne pragnienie pojawia się często w przebiegu grypy i przeziębienia oraz towarzyszy bólom głowy.

Uczucie nadmiernego pragnienia i suchości w ustach może doskwierać osobom cierpiącym na anemię.

Aby temu zapobiec należy spożywać pokarmy, które są bardzo bogate w żelazo, na przykład szpinak, brokuły, czerwone mięso, rodzynki i płatki owsiane.

Nadmierne pragnienie może być też skutkiem spożywania zbyt dużych ilości kawy i herbaty. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.