Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Noszenie wysokich butów, grubych skarpetek i rajstop zwłaszcza w okresie zimowym powoduje nadmierne pocenie stóp.

Ladit 280x336

Na spoconej stopie szybciej rozwijają się m.in. grzyby i drożdże powodując nie tylko choroby, ale również nieprzyjemny zapach.

Na wystąpienie tego typu schorzeń podatne są przede wszystkim osoby z zaburzeniami krążenia, cukrzycą, obniżoną odpornością i nadczynnością tarczycy.

Nadmierne pocenie stóp najczęściej obserwuje się w okresie zimowym.

Nadmierne pocenie stóp ? pielęgnacja stóp zimą

Stopy w ciężkim, zimowym obuwiu pozbawione są dostępu powietrza, a co za tym idzie pokrywają się zrogowaciałym naskórkiem.

Dotyczy to szczególnie zewnętrznych krawędzi stóp, paluchów i pięt. Dlatego należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Po każdym myciu bezwzględnie należy dokładnie osuszyć skórę stóp i smarować ją kremami nawilżającymi.

W trakcie nakładania kremu dobrze jest masować stopy, dzięki czemu poczują się one lżejsze, bardziej sprawne i wypoczęte. Gdy skóra stóp jest mocno przesuszona bezwzględnie należy używać maseczek odżywczych lub kompresów, gdyż wtedy skóra piecze i swędzi.

Ten stan pogłębiają ciepłe skarpety i ciężkie buty. Gdy dojdzie do tego, że skóra zacznie pękać to wtedy takie miejsca stają się bramą dla bakterii przenikających do całego organizmu.

Na piekące stopy dobrze działają dezodoranty o właściwościach odświeżających, balsamy chłodzące, rajstopy i niewielkiej domieszce włókien elastycznych i skórzane buty.

Gdy skórę stóp pokrywają tzw. modzele (odciski podeszwowe lub poprzeczne), czyli kiedy utworzyły się duże narośla ze zrogowaciałej skóry zlokalizowane zwłaszcza u nasady palców, to wtedy okres zimowy staje się wyjątkowo nieprzyjemny.

Ladit 160x600

Aby zmniejszyć odczuwalność takich odcisków należy obniżyć tzw. sklepienie stopy, czyli zacząć nosić odpowiednią wkładkę do obuwia, którą dobiera lekarz ortopeda.

Można również nosić wkładki z gąbki lub żelu, które są dostępne w aptekach (kosz ok. 20 ? 30 zł). Warto pamiętać, że ścinanie modzeli nożyczkami przynosi jedynie chwilową ulgę.

Nadmierne pocenie stóp ? sposoby

Aby zmniejszyć proces pocenia stóp zaleca się codzienne mycie stóp w letniej wodzie, dokładne osuszanie ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między palcami i smarowanie preparatami zapobiegającymi nadmiernej potliwości.

Do wody można dodać specjalną sól, napar z pokrzywy, szałwii lub z korę dębu, rozmaryn, lawendę czy tymianek. Gorąca woda pobudza do pracy gruczoły potowe.

Osoby chodzące na siłownię lub basen powinny dodatkowo stosować kremy zapobiegające grzybicy paznokci i stóp.

Aby zapewnić świeżość stóp należy również (oprócz częstego mycia) przecierać je wilgotnymi chusteczkami, zmieniać skarpetki (np. tuż po wejściu do pracy czy domu uprzednio je myjąc) oraz stosować dezodoranty i wkładki powstrzymujące rozwój bakterii.

W innym wypadku możliwy jest rozwój grzybicy. Pedicure należy robić nie rzadziej niż raz na 14 dni.

Nadmierne pocenie stóp ? leczenie grzybicy

Niewielkie ogniska grzybicy można łatwo opanować przy pomocy specjalnych preparatów przeciwgrzybicznych, które bez problemu można zakupić w każdej aptece.

Do wyboru jest wiele preparatów, które mają różną postać: płyny, żele a nawet kremy w piance. Gdy zmiany grzybicze są dosyć rozległe należy się udać na wizytę do lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk.

Po zakończonej terapii należy wyrzucić stosowane wcześniej pumeksy, gąbki i maty łazienkowe, a przyrządy używane do pedicure odkazić. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.