Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nadwzroczność (łac. hyperopia) jest jedną  z wad refrakcyjnych wzroku. Nadwzroczność jest skutkiem zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych oka względem siły łamiącej.

Ladit 280x336

Innymi słowy, powstaje w sytuacji, kiedy gałka oczna ma zbyt małą długość.

Drugą cechą warunkującą nadwzroczność jest zbyt mała siła łamiąca optycznego układu oka, w stosunku do długości gałki ocznej. Wówczas nadwzroczność może być spowodowana zbyt płaską rogówką.

Nadwzroczność u dzieci ujawnia się bólami oczu i głowy, zmęczeniem, a także osłabieniem efektywności procesu widzenia. Nieskorygowana nadwzroczność u dzieci może doprowadzić do procesów zezowych i niedowidzenia. Jeżeli nadwzroczność u dzieci nie zostanie usunięta w odpowiednim czasie, może doprowadzić do zmniejszenia tempa i osiągnięć w rozwoju intelektualnym. Przyczyną tego jest utrwalenie nieprawidłowych stereotypów, które skutkują niechęcią do pracy.

Przypadki nadwzroczności są bardzo powszechne i w większości przypadków postępowanie jest ograniczone uzyskaniem ostrego obrazu siatkówkowego. Wadę refrakcji, o której mowa traktuje się głównie jako stan zerojedynkowy z prawie całkowitym pominięciem jej wpływu na prawidłowy rozwój widzenia i sprawnością akomodacji.

Błędem jest brak oceny sprawności czynnościowej układu wzrokowego. W przypadku nadwzroczności sprawność czynnościowa jest traktowana pobieżnie, albo wcale nie jest badana.

Ladit 160x600

Nadwzroczność utajona jest odmianą wady refrakcji występującą u osób po 40. roku życia, kiedy amplituda akomodacji spada nawet o 3 dioptrie.

 

Wyróżnia się także nadwzroczność starczą, do której dochodzi po ukończeniu 70. roku życia i 80. roku życia. Wówczas współczynnik załamania światła przez rogówkę, jak również ciało szkliste ulegają zmniejszeniu odpowiednio o 1,5 dioptrii oraz o 2,5 dioptrii.

Zupełnie inną wadą jest starczowzroczność, którą często błędnie utożsamia się z nadwzrocznością starczą.

Starczowzroczność jest wadą wzroku polegającą na pogorszeniu widzenia na bliski odległości. Wada zwana także presbyopią jest skutkiem zmniejszenia, albo całkowitej utraty zdolności akomodacji oka. Dochodzi do tego w wynik naturalnego procesu fizjologicznego będącego skutkiem starzenia się organizmu.

Powoduje zmniejszenie elastyczności gałek ocznych. Starczowzroczność może dotknąć zarówno osoby cierpiące na nadwzroczność, jak i na krótkowzroczność.

Starczowzroczność jest korygowana optycznie, niemniej istnieje także możliwość korekcji chirurgicznej. Konieczność korekcji optycznej zazwyczaj pojawia się po czterdziestym roku życia. Potrzebne są zwykle plusowe okulary do widzenia z bliska.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • cierpi na nadwzrocznosc
  • nadwzrocznosc noworodka przyczyny

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.