Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie nadżerki szyjki macicy jest zależne od stopnia zaawansowania zmian. Proces powstawania i rozwoju tej dolegliwości ma charakter wieloetapowy.

Ladit 280x336

Można w jego ramach wyróżnić nadżerkę prostą, krwawiącą, gruczołową, a także nadżerkę w stanie gojenia, częściowo wygojoną i wygojoną. Leczenie nadżerki szyjki macicy jest dostosowane do indywidualnego przypadku. Leczenie nadżerki szyjki macicy zależy od stadium choroby.

W przypadku, gdy zmiany chorobowe są niewielkie i pacjentka nie rodziła, lekarz może poprzestać na obserwacji zmian. W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowana nadżerka szyjki macicy, leczenie może polegać na farmakoterapii za pomocą środków przeciwzapalnych, albo globulek dopochwowych.

Są zalecane w razie występowania silnych upławów.

Jeżeli występuje zaawansowana nadżerka szyjki macicy, leczenie wymaga zastosowania elektrokoagulacji, środków chemicznych, kriokoagulacji lub fotokoagulacji. Są to zabiegi o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Ryzyko powikłań jest niewielkie.

W niektórych przypadkach może wystąpić krwawienie oraz silne bóle. W takiej sytuacji konieczne  jest pójście do ginekologa. Powikłania tego typu są bardzo rzadkie.
Elektrokoagulacja, zwana wypalanką, jest najbardziej popularnym zabiegiem stosowanym, w celu pozbycia się nadżerki.

Ladit 160x600

Zabieg jest bezbolesny oraz polega na wypalaniu chorych tkanek z zastosowaniem iskry elektrycznej. W przypadku, gdy występuje nadżerka szyjki macicy, leczenie tego typu jest stosowane z reguły w polskich szpitalach. Można zastosować środek znieczulający, który działa przez około 3-4 minuty.

Z reguły nie jest to konieczne, co wynika z dyskomfortu towarzyszącemu zabiegowi. Spalenie chorych tkanek jest możliwe dzięki temperaturze dostosowanej do okresu działania luku elektrycznego.

Kriokoagulacja jest kolejną skuteczną metodą leczenia nadżerki.

 

Powoduje martwicę powierzchownych tkanek szyjki macicy. Do chorego narządu przykłada się końcówkę aparatu, który jest wypełniony sprężonym azotem. Martwica tkanek powstaje w rezultacie rozprężenia azotu pochłaniającego ciepło z otoczenia. Zabieg jest bezbolesny i trwa dość krótko.

Proces gojenia trwa do siedmiu tygodni. Przez pierwsze 2 tygodnie może dojść do nasilających się upławów. Metoda kriokoagulacji wyklucza ewentualność pojawienia się powikłań po zabiegu. Coraz częściej stosuje się ją w polskich gabinetach ginekologicznych.

Fotokoagulacja polega na usuwaniu zmian chorobowych poprzez zastosowanie promieniowania podczerwonego. Zabieg trwa kilka minut. Gojenie trwa zaledwie dwa tygodnie, co jest bardzo dużą zaletą zabiegu. Metoda fotokoagulacji jest bezbolesna i bezpieczna.

Nie pozostawia blizn. Bardzo często wykorzystuje się ją w leczeniu kobiet w ciąży.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby kobiece objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.