Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nagietek lekarski jest zielem, który nosi miano ziela o nadzwyczajnej mocy. Cechą charakterystyczną jest ogromna  siła lecznicza.

Ladit 280x336

Nagietek lekarski posiada właściwości hamujące wzrost nowotworów przez zdolność wiązania toksycznych związków przemiany materii. Ponadto cechą charakterystyczną rośliny jest zdolność do wzmacniania sił obronnych ustroju, potrzebnych do zwalczania nowotworu.

Zawiera takie związki jak witamina PP, która posiada właściwości rozszerzające naczynia krwionośne. Wykazuje działanie antytoksyczne i cieszy się szerokim zastosowaniem  u chorych z nowotworami przewodu pokarmowego i przełyku.

Popularny jest napar z kwiatów nagietka przy schorzeniach przewodu pokarmowego, puchlinie wodnej, schorzeniach wątroby, żółtaczce zakaźnej, nowotworach złośliwych. Nagietek ma tez działanie antybiotyczne.

Nagietek lekarski właściwości

Jest środkiem bakteriobójczym używanym w walce z gronkowcem złocistym, paciorkowcami, paratyfusem i grzybicą. Nagietek lekarski zawiera saponiny triterpenowe, karotenoidy i flawonoidy, a także związki śluzowe, związki goryczowe, kwasy organiczne, fitosterole, magnez, mangan i witaminę C.

Saponiny triterpenowe wykazują w nagietku  działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, rozkurczowe i przeciwzapalne, a także działają pobudzająco na  wydzielanie śluzu. Ponadto mają działanie wykrztuśne, działają przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i antyoksydacyjne.

Calendula officinalis ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Ponadto wykazuje działanie rozkurczowe, żółciopędne, regenerujące i nawilżające skórę. Nagietek lekarski jest surowcem leczniczym, a zwłaszcza jego kwiaty i niekiedy też ziele.

Ladit 160x600

Przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy stosuje się napar z nagietka. Napar jest tez skuteczny przy nieżytach żołądkach i jelit, chorobach pęcherzyka żółciowego, a także po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby.

Nagietek jest popularnie stosowany w niedokwaśności soku żołądkowego, a ze względu na łagodne działanie uspokajające i obniżające ciśnienie krwi oraz właściwości rozkurczowe polecany jest przy kobiecych bólach menstruacyjnych.

Nagietek lekarski zastosowanie

Z pewnością znane jest przez wszystkich stosowanie maści nagietkowych na skórę, a oleju z nagietka na zapalenie spojówek, gardła i jamy ustnej, a także przy stanach zapalnych sromu i pochwy.

Nagietek od zawsze był stosowany przy chorobach  skóry, ukąszeniach, wysypkach, owrzodzeniach i trudno gojących się ranach, nawet po operacji. Jest zielem, który działa oczyszczająco z toksyn, usuwa wilgoć i gorąco, infekcje, stany zapalne i opuchlizny. Działa pozytywnie na układ odpornościowy człowieka.

Działa antynowotworowo w nowotworach organów rozrodczych, a także pozytywnie wpływa na hemoroidy, ciężkie nogi, kurcze nocne, a nawet dolegliwości związane z zaparciami. Nagietek lekarski posiada jeszcze wiele innych właściwości leczniczych wykorzystywanych  w medycynie.

Działa napotnie, rozprasza wiatr i gorąco, obniża gorączkę w chorobach wieku dziecięcego takich jak szkarlatyna, świnka, różyczka, ospa wietrzna.

Poza tym jest rewelacyjnym preparatem nasercowym dla osób starszych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • nagietek lekarski zastosowanie
  • nagietek

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.