Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nagła głuchota jest chorobą polegającą na odbiorczym upośledzeniu słuchu. Jak sama nazwa wskazuje schorzenie pojawia się dość nagle i nie zawsze można określić przyczyny nagłej głuchoty.

Ladit 280x336

W większości przypadków zachorowań nagła głuchota występuje jednostronnie.

Nagła głuchota może wystąpić łącznie z całkowitą głuchotą, albo charakteryzować się pewnym poziomem niedosłuchu. Obraz kliniczny nagłej głuchoty z reguły obejmuje ubytki słuchu dotyczące dźwięków o wysokich częstotliwościach.

Nagła głuchota może też wystąpić z ubytkami słuchu związanymi głównie z niskimi i średnimi częstotliwościami.

W medycynie nagła głuchota jest zmysłowo-nerwowym pogorszeniem słuchu o co najmniej 30 dB dla minimum trzech sąsiednich częstotliwości, narastające stopniowo przez okres nie dłuższy niż 3 dni. U chorego mogą wystąpić szumy uszne i zawroty głowy.

Nagłość głuchoty nie polega na tym, że pojawia się ona w jednej chwili. Choroba rozwija się zwykle w ciągu jednego, dwóch lub trzech dni.

Przyczyny nagłej głuchoty są związane z niedotlenieniem komórek zmysłowych występujących w narządzie słuchu.

Poza tym czynnikiem etiologicznym może być uraz akustyczny oraz infekcja wirusowa. Czynniki wpływające na zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby to choroby ogólnoustrojowe, w tym między innymi schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, choroby układu krążenia i cukrzyca.

Ladit 160x600

Rozpoznanie nagłej głuchoty są związane z objawami nagłego pogorszenia słuchu.

Zaleca się przeprowadzenie badania ogólnego i otolaryngologicznego.

Pewność diagnozy lekarz uzyskuje dopiero po diagnostyce audiologicznej.

Badanie audiometrii impedancyjnej i tonalnej są specjalistycznymi testami, które są dokładne i skuteczne. Lekarz może zalecić wykonanie badania obrazowego zwanego tomografią komputerową.

W wyjątkowych przypadkach konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem.

Rokowanie odnośnie do powrotu pełnej sprawności narządu słuchu jest uwarunkowane kilkoma czynnikami. Pacjent rokuje gorzej, jeżeli jest w starszym wieku i późno zgłosił się do lekarza.
Nagła głuchota może mieć gorsze konsekwencje dla osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, choroby metaboliczne, albo zakrzepicę lub mają tendencję do zatorowości.

Chory powinien zgłosić się do lekarza najpóźniej dzień po wystąpieniu choroby.

Lekarz po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych podejmuje decyzję o podjęciu leczenia i sposobie terapii.

W przypadku wystąpienia nagłej głuchoty najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.