Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nagminne zapalenie przyusznic jest chorobą wirusową ludzi, która dotyczy głównie dzieci w wieku szkolnym. Przyczyny nagminnego zapalenia przyusznic są związane z zakażeniem wirusem świnki.

Ladit 280x336

Obraz kliniczny nagminnego zapalenia przyusznic obejmuje w około połowie przypadków bolesne powiększenie się ślinianek przyusznych.

Wprowadzenie szczepień ochronnych spowodowało wzrost zachorowalności i częstości powikłań w krajach rozwiniętych.

Na nagminne zapalenie przyusznic można zachorować więcej niż raz w ciągu życia, ale tego typu sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

Zakażenia wirusem najczęściej występują zimą i wczesną jesienią. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową bądź przez ślinę znajdującą się na pożywieniu bądź na przedmiotach. Wirus charakteryzuje się dużą zdolnością zarażania. Okres wylęgania wirusa wynosi około 2-3 tygodni.

Okres zarażalności wirusem rozpoczyna się około 2 ? 4 dni przed pojawieniem się objawów oraz trwa do około tygodnia po ustąpieniu symptomów.

Wirus świnki u połowy zakażonych nie powoduje żadnych objawów.

W przypadku bezobjawowego przebiegu choroby można stwierdzić zakażenie wyłącznie przez wykrycie przeciwciał we krwi.

Obraz kliniczny choroby obejmuje nie tylko obrzęk ślinianek przyusznych, ale również bóle mięśni i głowy, złe samopoczucie i gorączkę.

Poza tym może dojść do wystąpienia aseptycznego zapalenia opon mózgowo ? rdzeniowych. Chory odczuwa ból podczas otwierania ust i gryzienia, a skóra jest napięta i lekko błyszcząca.

Ladit 160x600

Nagminne zapalenie przyusznic wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia ze względu na duże ryzyko wystąpienia powikłań. Można wśród nich wymienić między innymi zapalenie jąder, jajników i trzustki oraz porażenie nerwów czaszkowych.

Zapalenie przyusznic może przyczynić się do bezpłodności.

Nieleczona lub nieprawidłowo leczona choroba może też doprowadzić do ataksji, zapalenia rdzenia i głuchoty.

Ślinianka przyuszna zwana dawniej przyusznicą jest dużym gruczołem ślinowym występującym parzyście. Struktura jest największą spośród ślinianek. Masa ślinianki przyusznej waha się od 20 do 30 gram.

Ślinianka znajduje się na bocznej powierzchni twarzoczaszki.

Struktura składa się z części powierzchownej i głębokiej. Płat powierzchowny znajduje się między żuchwą a przewodem słuchowym zewnętrznym. Tylny brzeg dochodzi natomiast do torebki stawu skroniowo ? żuchwowego i chrząstki przewodu słuchowego zewnętrznego.

Przedni brzeg ślinianki zachodzi na tylny brzeg mięśnia żwacza i gałąź żuchwy.

Płat głęboki zwany też wyrostkiem zażuchwowym znajduje się w dole zażuchwowym. Tylny brzeg części głębokiej dochodzi do brzuśca tylnego mięśnia dwubrzuścowego

. Ślinianka przyuszna jest w całości pokryta powięzią łącznotkankową tworzącą jej torebkę. W miąższu ślinianki przyusznej biegną ważne anatomiczne struktury, w tym nerw twarzowy, żyła zażuchwowa, tętnica szyjna zewnętrzna oraz przyusznicze węzły chłonne.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • drobnoustroje wywołujące choroby zakaźne
  • papugi drobnoustroje przenoszone

  Jedna odpowiedź do “Nagminne zapalenie przyusznic”

  1. Jednym z powikłań nagminnego zapalenia przyusznic jest zapalenie jąder, które może prowadzić do zaburzenia wytwarzania plemników, czego skutkiem jest bezplodność.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.