Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Neglerioza (łac. naegleriosis) jest rzadko występującą chorobą pasożytniczą. Występuje ona pod postacią ostrego pierwotnego zapalenia mózgu i opon mózgowo ? rdzeniowych.

Ladit 280x336

Przyczyny negleriozy są związane z zakażeniem przez pierwotniaka Naegleria fowleri.

Pierwotniak bytuje w słodkich wodach, wilgotnych glebach i powietrzu, a do zakażenia może dochodzić przez nosowo ? gardłową jamę podczas kąpieli w basenie lub jeziorze.

Pierwotniak wywołujący chorobę przenika do organizmu za przez wypustki komórek węchowych do mózgu.

Czas inkubacji negleriozy wynosi tydzień od zakażenia.

Neglerioza pojawia się około tydzień od dnia zakażenia. Obraz kliniczny negleriozy obejmuje gorączkę, silne bóle głowy, nudności i wymioty oraz zaburzenia widzenia.

Neglerioza może występować w towarzystwie zaburzeń psychicznych, takich jak splątanie bądź pobudzenie lub halucynacje.

Neglerioza prowadzi do śmierci w ciągu 72 godzin.

Diagnoza omawianego schorzenia jest bardzo trudna. Pełzak może zostać wykryty w bezpośrednich preparatach trwałych barwionych pobranych z płynu mózgowo ? rdzeniowego. Można też wykryć jego obecność w hodowli próbek pobranych w czasie badania autopsyjnego.

Neglerioza jest zapaleniem mózgu i opon mózgowych. Zapalenie mózgu polega na zakażeniu ośrodkowego układu nerwowego, przy czym proces chorobowy obejmuje wyłącznie mózg.

Ladit 160x600

Gdy proces chorobowy jednocześnie toczy się w oponach mózgowia stan pacjenta jest określany jako meninogencephalis.

Zapalenie mózgu może być spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną lub pierwotniakową, jak w przypadku negleriozy. Zapalenie mózgu jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu oraz śmierci pacjenta.

Rozpoznanie zapalenia mózgu jest stawiane zwykle w oparciu o badanie płynu mózgowo ? rdzeniowego.

W przebiegu zapalenia mózgu dochodzi do podwyższenia stężenia białek i leukocytów. Diagnoza jest zwykle stawiana po wykryciu przeciwciał, DNA lub RNA w płynie mózgowo ? rdzeniowym.

Zapalenie mózgu wywołane przez pierwotniaki to nie tylko negleriozy.

Inne pierwotniakowe zapalenia mózgu to kryptokokowe zapalenie mózgu, ziarniniakowe amebowe zapalenie mózgu i pierwotne amebowe zapalenie mózgu.

Neglerioza obejmuje również zapalenie opon mózgowo ? rdzeniowych.

Stan zapalny rozprzestrzenia się na tkanki opon oraz przylegające do nich części rdzenia i mózgowia. Zapalenie opon mózgowych obejmuje bóle głowy, objawy oponowe i wymioty.

Do objawów oponowych należy zaliczyć objaw Brudzińskiego oraz sztywność karku.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • neglerioza

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.