Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nerwica depresyjna zwana dystymią jest chorobą na tle psychicznym spowodowaną sytuacjami konfliktowymi, które wywołują długotrwałe napięcia emocjonalne oraz konflikty wewnętrzne.

Ladit 280x336

Emocjonalna postawa, zaburzone wyobrażenie o sobie oraz inne objawy nerwicowe prowadzą do reakcji depresyjnej. Nerwica depresyjna charakteryzuje się tym, że smutek jest wtórnym uczuciem powstającym w wyniku niechęci do samego siebie i otoczenia oraz poczucia winy. Nerwica depresyjna jest zaburzeniem, które występuje często w okresie dorastania.

Rozwija się na gruncie osobowości narcystycznej, zależnej i unikającej. Choroba nerwica depresyjna jest związana wyłącznie z zaburzeniami funkcjonowania. Nie występują w jej przypadku zaburzenia organiczne. Wśród objawów pojawia się obniżony nastrój i egocentryczna koncentracja na sobie.

Osoba cierpiąca na nerwicę depresyjną czuje się przytłoczona problemami, nie radzi sobie z żalem i uczuciem bycia nieszczęśliwym. Wciąż towarzyszy jej smutek oraz psychiczne i ruchowe zahamowanie.

Jakie są przyczyny nerwicy depresyjnej?

 

Choroba nerwica depresyjna może być rezultatem szczególnych cech osobowości osoby chorej, które zwyczajnie uniemożliwiają lub utrudniają mu odczuwanie przyjemności. Inna hipoteza dotycząca przyczyn wspomnianej choroby jest związana z zaburzeniami metabolicznymi w ośrodkowym układzie nerwowym.

Ladit 160x600

Wśród czynników wyzwalających objawy, które są właściwe dla zaburzenia, jakim jest choroba nerwica depresyjna, wymienia się utratę bliskiej osoby, celu, zdolności. Do rozwoju nerwicy depresyjnej mogą przyczynić
się choroby somatyczne.

Przy rozpoznaniu choroby należy sprawdzić, czy nie współistnieją inne schorzenia, wpływające na rozwój nerwicy depresyjnej. Nerwica depresyjna wymaga leczenia  w formie terapii wspomaganej lekami. Ważnym elementem leczenia jest zmiana otoczenia. Psychoterapia w przypadku tego zaburzenia ma charakter poznawczy i podtrzymujący.

Objawy nerwicy depresyjnej często nawracają w sferze zachowań, poznawczej, emocji i samooceny. Terapia jest długotrwała, niemniej jednak daje bardzo dobre rezultaty.

Depresja jest zwana także obniżeniem nastroju, które może być spowodowane określoną sytuacją życiową. Może być również objawem choroby. W przypadku nerwicy depresyjnej objawia się przygnębieniem, niezadowoleniem z siebie i otoczenia, a także brakiem zainteresowań. W przypadku depresji psychotycznej pojawiają się urojenia, próby samobójcze, a także zahamowanie psychoruchowe. Osoba cierpiąca na depresję ma tendencję do samooskarżania się, jest małomówny i milczący.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • nerwica depresyjna

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.