Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nerwica hipochondryczna (łac. hipochondriasis) jest zaburzeniem nerwicowym polegającym na ciągłym przekonaniu o wystąpieniu poważnej choroby.

Ladit 280x336

Osoba cierpiąca na nerwicę hipochondryczną stale martwi się o życie i zdrowie oraz żyje w przeświadczeniu, że cierpi na nieuleczalną chorobę somatyczną.

Hipochondria jest rzadko spotykana jako osobna jednostka chorobowa. Przeważnie towarzyszą jej inne zaburzenia, m.in. schorzenia somatyczne, nerwice, depresja.

Nerwica hipochondryczna może wystąpić w obrazie klinicznym psychozy, a dokładniej mówiąc w jej wczesnej fazie rozwoju.

Życie z nerwicą hipochondryczną jest utrudnione

Hipochondria jest obecnie uważana za chorobę przewlekłą, którą trudno wyleczyć. Wyróżnia się dwa rodzaje hipochondrii. Pierwotna nerwica hipochondryczna charakteryzuje się tym, że dolegliwości mają trwały charakter. Z kolei wtórna hipochondria jest wynikiem lęku.

Przebiega ona na przemian z fazami nasilenia towarzyszących jej chorób psychicznych.

Ladit 160x600

Częstość występowania nerwicy hipochondrycznej wynosi około 0,8 ? 6% w populacji ogólnej. Wynik został opracowany na podstawie danych przygotowanych przez lekarzy pierwszego kontaktu. Główną przyczyną rozwoju omawianego zaburzenia jest doświadczenie z ciężką chorobą.

Może to być doświadczenie własne lub w najbliższym otoczeniu. Dodatkowym czynnikiem etiologicznym nerwicy hipochondrycznej jest uraz psychiczny. Inne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia hipochondrii to występowanie tendencji masochistycznych i lęków.

Czym charakteryzuje się nerwica hipochondryczna?

Podstawową cechą hipochondrii jest stałe odczuwanie lęku przed poważną chorobą.

Niepokój nie ustępuje mimo zapewnień lekarzy o zdrowiu i właściwych wynikach badań. Do elementów obrazu klinicznego należy nie tylko przekonanie o chorobie, ale też dążenie do zdiagnozowania.

Najwięcej zachorowań przypada u mężczyzn na trzecią dekadę życia, zaś w przypadku płci żeńskiej szczyt zachorowalności określono na czwartą dekadę. Pierwsze symptomy zaburzeń tego typu mogą wystąpić znacznie wcześniej.

Nerwica hipochondryczna należy do zaburzeń somatoformicznych Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.