Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nerwica hipochondryczna (łac. hipochondriasis) jest zaburzeniem nerwicowym polegającym na ciągłym przekonaniu o wystąpieniu poważnej choroby.

Osoba cierpiąca na nerwicę hipochondryczną stale martwi się o życie i zdrowie oraz żyje w przeświadczeniu, że cierpi na nieuleczalną chorobę somatyczną.

Hipochondria jest rzadko spotykana jako osobna jednostka chorobowa. Przeważnie towarzyszą jej inne zaburzenia, m.in. schorzenia somatyczne, nerwice, depresja.

Nerwica hipochondryczna może wystąpić w obrazie klinicznym psychozy, a dokładniej mówiąc w jej wczesnej fazie rozwoju.

Życie z nerwicą hipochondryczną jest utrudnione

Hipochondria jest obecnie uważana za chorobę przewlekłą, którą trudno wyleczyć. Wyróżnia się dwa rodzaje hipochondrii. Pierwotna nerwica hipochondryczna charakteryzuje się tym, że dolegliwości mają trwały charakter. Z kolei wtórna hipochondria jest wynikiem lęku.

Przebiega ona na przemian z fazami nasilenia towarzyszących jej chorób psychicznych.

Częstość występowania nerwicy hipochondrycznej wynosi około 0,8 ? 6% w populacji ogólnej. Wynik został opracowany na podstawie danych przygotowanych przez lekarzy pierwszego kontaktu. Główną przyczyną rozwoju omawianego zaburzenia jest doświadczenie z ciężką chorobą.

Może to być doświadczenie własne lub w najbliższym otoczeniu. Dodatkowym czynnikiem etiologicznym nerwicy hipochondrycznej jest uraz psychiczny. Inne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia hipochondrii to występowanie tendencji masochistycznych i lęków.

Czym charakteryzuje się nerwica hipochondryczna?

Podstawową cechą hipochondrii jest stałe odczuwanie lęku przed poważną chorobą.

Niepokój nie ustępuje mimo zapewnień lekarzy o zdrowiu i właściwych wynikach badań. Do elementów obrazu klinicznego należy nie tylko przekonanie o chorobie, ale też dążenie do zdiagnozowania.

Najwięcej zachorowań przypada u mężczyzn na trzecią dekadę życia, zaś w przypadku płci żeńskiej szczyt zachorowalności określono na czwartą dekadę. Pierwsze symptomy zaburzeń tego typu mogą wystąpić znacznie wcześniej.

Nerwica hipochondryczna należy do zaburzeń somatoformicznychTen artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • nerwica hipochondryczna

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.