Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nerwica histeryczna zwana histerią jest zaburzeniem równowagi nerwowej, która może być spowodowana przez urazy psychiczne.

Ladit 280x336

Może być traktowana jako cecha osobowości człowieka. Jej charakterystyczne cechy są związane z egocentryzmem, konwersją, skupianiem uwagi na sobie, przesadą i sztucznością.

Chorobie nie towarzyszą objawy psychotyczne i organiczne, lecz wyłącznie objawy nerwicowe.

Nerwica histeryczna może się nasilić aż do momentu wystąpienia zespołów psychotycznych.
Przyczyny nerwicy histerycznej są związane ze stale powtarzającymi się trudnymi sytuacjami, z jakimi pacjent się styka i nie potrafi sobie z nimi poradzić.

Nerwica histeryczna może jednak wystąpić również w wyniku jednorazowej, bardzo silnej reakcji na sytuację, która zagraża własnemu życiu bądź życiu bliskich osób. Zaburzenia związane z nerwicą histeryczną mogą być związane z wydarzeniami urazowymi.

Wśród przyczyn nerwicy histerycznej można wymienić brak ciepła w dzieciństwie, frustracja pragnień i nerwicowi rodzice.

Można wyróżnić dwa rodzaje choroby, a dokładniej mówiąc dysocjacyjną i konwersyjną nerwicą histeryczną.

W pierwszym przypadku dochodzi do rozpadu związku między poszczególnymi funkcjami ośrodkowego układu nerwowego, osobowości lub psychiki. Konwersyjna nerwica histeryczna tworzy się w wyniku przekształcenia się problemów emocjonalnych w objawy somatyczne.

Ladit 160x600

Osoba cierpiąca na nerwicę histeryczną najczęściej cierpi na uczucie

  • duszenia w gardle,
  • migrenę objawiająca się uczuciem gwoździa w głowie i tępym bólem.

Mogą też wystąpić zaburzenia czuciowo-ruchowe i niedowłady oraz zaburzenia wegetatywne, np. wymioty, zawroty głowy, czkawkę i zatrzymanie oddawania moczu i wybroczyny w różnych miejscach ciała. Objawy nerwicy histerycznej pojawiają się gwałtownie i nagle ustępują.

Nerwica histeryczna jest jednym z zaburzeń nerwicowych zwanych potocznie nerwicami.

Grupa zaburzeń psychicznych posiada bardzo rozmaitą symptomatykę. Może być ona definiowana jako zespoły dysfunkcji narządów, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form.

Zaburzenia nerwicowe są związane z tak zwanym błędnym kołem symptomów polegającym na dodatnim sprzężeniu zwrotnym między objawami. Lęk wyzwala dodatkowe objawy wegetatywne nasilające lęk, który dodatkowo wzmaga wegetatywne objawy.

Punktem krystalizacyjnym dla innych objawów jest lęk, który polega na irracjonalnym zachowaniu wynikającym z nieuzasadnionego strachu. Jest ono punktem krystalizacyjnym dla innych objawów. Mogą wystąpić zaburzenia wegetatywne i seksualne.

W kontaktach interpersonalnych mogą wystąpić perfekcjonizm i egocentryzm.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • nerwica histeryczna

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.