Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nerwica neurasteniczna (łac. neurasthenia) jest najczęściej występującą postacią nerwicy. Objawia się zwiększoną pobudliwością i szybkim męczeniem układu nerwowego.

Ladit 280x336

Osoba cierpiąca na nerwicę neurasteniczną nie może skupić uwagi, jest drażliwa, odczuwa kołatanie serca i bóle w jego okolicy.

Może odczuwać bóle głowy i zaburzenia jelitowe. Obraz kliniczny nerwicy neurastenicznej obejmuje również niepokój i osłabienie czynności płciowych. Nerwica neurasteniczna występuje w jednym z trzech typów.

Neurastenia hiposteniczna jest typem, w którym dominuje niepokój, zmęczenie i obniżenie sprawności.

Neurastenia hipersteniczna jest odmianą nerwicy neurastenicznej, w której dominuje rozdrażnienie, nadwrażliwość na bodźce i wybuchy złości. Z kolei neurastenia asteniczna przejawia się przede wszystkim szybkim męczeniem się.

Osoba cierpiąca na neurastenię asteniczną odczuwa wyczerpanie po krótkich czynnościach. Nerwica neurasteniczna powoduje oziębłość, brak orgazmu i zaburzenia potencji.

Jakie jest podłoże nerwicy neurastenicznej?

Nie udało się ustalić dokładnej etiologii choroby.

Można wymienić pewne czynniki przyczyniające się do rozwoju nerwicy neurastenicznej, jednak ich katalog nadal pozostaje otwarty. Nerwica neurasteniczna jest związana z nadmierną produkcją katecholamin w postaci adrenaliny i noradrenaliny. Są to hormony stresu produkowane przez nadnercza. Aminy katecholowe mają pobudzające działanie na układ nerwowy. Powodują podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Znacząco przyspieszają pracę i tętno serca.

Ladit 160x600

Główne przyczyny nerwicy neurastenicznej to życie w ciągłym pośpiechu i brak odpoczynku. Stały stres i stany napięcia psychicznego oraz konieczność podejmowania szybkich decyzji mają duży wpływ na rozwój neurastenii. Presja czasu i wyczerpanie pracą zawodową oraz pragnienie szybkiego awansu również przyczyniają się do rozwoju tej choroby.

Konflikty rodzinne i trudne sytuacje życiowe są kolejnymi przyczynami występowania nerwicy neurastenicznej. Etiologia obejmuje również czynniki astenizujące, do których należą przemęczenie, poród i brak odpoczynku.

Jakie są przyczyny powstania nerwicy?

Przyczyną nerwicy neurastenicznej mogą być zarówno urazy natury psychicznej, jak i organicznej.

Bardzo często pojawia się w rezultacie długotrwałych napięć oraz wyczerpania pracą zawodową bądź konfliktów w domu. Objawy nerwicy występują często po upojeniu alkoholowym oraz w przebiegu chorób somatycznych i zakaźnych.

Nerwica neurasteniczna może być także spowodowana długim przebywaniem w warunkach nadmiernego hałasu oraz niewłaściwym odżywianiem. Negatywne nastawienie do świata i pewne cechy osobowościowe sprzyjają wystąpieniu tej choroby.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • nerwica neurasteniczna
  • nerwica hiposteniczna
  • nerwica hipersteniczna
  • nerwica neurasteniczna leczenie
  • nerwica neurasteniczna objawy

  Jedna odpowiedź do “Nerwica neurasteniczna”

  1. Cierpię na neurastenię i zaopatrzyłam się ostatnio w żywą sól magnezową. Dodaje ją do kąpieli, relaksuje się i widzę, że jest mi lepiej.

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.