Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy nerwicy serca mogą być różne i występować w różnym stopniu nasilenia. Główne objawy nerwicy serca to bóle w klatce piersiowej, kołatanie i mocne bicie serca.

Ladit 280x336

Stąd też choroba początkowo była określana mianem żołnierskiego serca. Inne objawy nerwicy serca są związane z odczuwaniem niepokoju, duszności i osłabienia. Nerwica serca objawy ma także związane z dusznościami wynikającymi  z niemożności wykonania głębokiego wdechu.

Nerwica serca objawy ma powiązane z bólem utrzymującym się nawet do kilku dni.

Bóle w klatce piersiowej nie promieniują i nie są związane ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Także podanie nitrogliceryny nie pomaga w złagodzeniu objawów.

U chorych często występuje podwyższony niepokój ruchowy i psychiczny, a także nasilone stany lękowe, zwiększona potliwość stóp, pach i dłoni. Nerwica serca objawy ma także związane ze zmianą akcji serca.

Akcja serca przyśpiesza pod wpływem oddziaływania bodźców psychicznych.

 

Nerwica serca, o której mowa należy do tak zwanych nerwic narządowych. Zazwyczaj towarzyszą jej także objawy, które nie dotyczą bezpośrednio serca. Mogą być związane z nadmiernym poceniem się, objawami żołądkowo - jelitowymi, drżeniem rąk i czerwienieniem się, a także z dermografizmem.

Ladit 160x600

Dermografizm określany także mianem pisma skórnego charakteryzuje się tym, że ma postać białych, wyniosłych pręgów z czerwoną obwódką lub czerwonych pręgów. Występuje po potarciu skóry. Zmiany z czerwoną obwódką świadczą o skurczu naczyń krwionośnych skóry, natomiast czerwone pręgi świadczą o ich rozszerzeniu. Dermografizm jest skutkiem nadmiernej reakcji układu nerwowo - naczyniowego i może towarzyszyć nerwicy serca.
Należy podkreślić to, że choroba, o której mowa jest nerwicą, więc w jej przebiegu występują także takie symptomy, które jednoznacznie wskazują na jej psychiczne podłoże. U osoby cierpiącej na nerwicę serca mogą zatem pojawić się drażliwość, wybuchowość, zaburzenia nastroju, fobie i natręctwa, a także lęk i egocentryzm. W odniesieniu do nerwic, egocentryzm należy rozumieć jako skłonność do skupiania przeżyć i zachowań dookoła siebie, własnych potrzeb i życzeń.

Nie należy mylić go z myśleniem prymitywnym, egoizmem i egotyzmem. Co prawda jest spokrewniony z tymi pojęciami, ale ich utożsamianie byłoby błędem merytorycznym.

Należy jeszcze wspomnieć o nerwicy pourazowej i hipochondrycznej. Nie zwykło się utożsamiać ich z nerwicą narządową. Nerwica pourazowa charakteryzuje się tym, że objawy są skutkiem urazu somatycznego lub psychicznego.

Symptomy nerwicy pourazowej wiążą się z lękiem, zmęczeniem, osłabieniem i objawami wegetatywnymi. Z kolei nerwica hipochondryczna wyróżnia się skłonnością do wyolbrzymiania różnych dolegliwości. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.