Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nerwica serca jest jedną z chorób, które należą do grona tak zwanych nerwic narządowych. Nerwica serca polega na czynnościowym zaburzenia serca powstającym na podłożu lękowym.

Ladit 280x336

Nerwica serca z reguły jest spowodowana zaburzeniami stanu psychicznego chorego, które powstają na tle niepowodzeń w sferze osobistej i zawodowej. Choroba nerwica serca może być spowodowana także chorobą lękową.

Choroba nerwica serca bywa także określana mianem dystonii nerwowo - krążeniowej. Warto wiedzieć, że choroba nerwica serca została opisana przez Jacoba Mendesa Da Costę w 1871 roku. Nerwica serca przyczyny ma głównie o charakterze psychicznym, nie fizjologicznym.

Warto przybliżyć nieco charakter i istotę nerwic, w tym także nerwic narządowych, do których należy przedstawiona wyżej nerwica serca. Nerwice są zaburzeniami psychogennymi, w przebiegu których zwykle nie stwierdza się zmian somatycznych.

Wyjątkiem są tak zwane objawy wegetatywne. Nerwice bardzo często są wywoływane konfliktami wewnętrznymi, które często są nieświadome oraz wrodzonymi czynnikami osobowości.

Ladit 160x600

Źródłem zaburzeń tego typu mogą być także urazy psychiczne o różnej głębokości i nasileniu.

 

Bardzo rzadko są to urazy jednorazowe. Z reguły chodzi o sytuacje długotrwałe i kilka czynników etiologicznych, które na siebie wpływają. Mogą to być niepowodzenia uczuciowe, konflikty emocjonalne, rodzinne czy zawodowe są to główne czynniki, które powodują reakcje nerwicowe.

Jeżeli czynniki się utrwalają, reakcje stają się przewlekłe prowadząc do nerwicy. Istnieje wiele rodzajów nerwic, jednakże w tym przypadku należy przyjrzeć się głównie nerwicy narządowej, zwanej też wegetatywną.

Nerwica narządowa jest zespołem objawów wegetatywnych obejmujących kołatanie serca, nadmierną potliwość, objawy żołądkowo - jelitowe, czerwienienie się, dermografizm i drżenie rąk, nagłe stany osłabienia i omdleń, nieznajdujące uzasadnienia w stanie somatycznym. Objawy, o których mowa wyżej są osiowym objawem wszystkich nerwic. Mogą im towarzyszyć lęki, zaburzenia nastroju, natręctwa, fobie, egocentryzm, wybuchowość lub drażliwość.

W odniesieniu do nerwicy narządowej bardzo często stosuje się także takie określenia, jak dystonia neurowegetatywna, stygmatyzacja wegetatywna, czy też zespół psychowegetatywny. Bardzo rzadko zdarza się tak, że nerwica narządowa dotyczy tylko jednego narządu.

Nerwica serca przebiega zwykle w połączeniu z innymi dolegliwościami, które razem powiązane pozwalają na postawienie odpowiedniej diagnozy.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • nerwica narządowa
  • dermografizm nerwica

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.