Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nerwica (łac. neurosis) jest szeroką kategorią zaburzeń psychicznych. Należą do nich między innymi fobie, zaburzenia lękowe, a także adaptacyjne, czyli powiązane z przystosowaniem się.

Ladit 280x336

Przyczyny nerwicy dotyczą zwykle wysokich wymagań społecznych, traumatycznych przeżyć, a także czynników biologicznych. Nerwica jest bardzo powszechnym zaburzenie. Część problemów nie wymaga ani leków, anie psychoterapii.

Niemniej jednak, jeżeli nerwica zaczyna wyraźnie wpływać na jakość życia, warto skonsultować się ze specjalistą. Nerwica u dzieci zwykle jest związana z brakiem umiejętności wyrażania uczuć. Pojawia się przede wszystkim u tych dzieci, które reagują na stres lękiem.

Wciąż odczuwają strach i niepokój, co uniemożliwia im prawidłowe funkcjonowanie. Nerwica u dzieci jest skutkiem obciążenia go problemami domowymi.

Nie powinno być przemęczone. Umiejętne rozładowywanie stresu dziecka zapobiega problemowi, jakim jest nerwica u dzieci. Nerwica u dorosłych powstaje w wyniku zaistnienia u pacjenta nieuświadomionych konfliktów i przeżyć, jakich jednostka nie jest w stanie rozwiązać.

Mogą mieć swe źródło w sprzecznych pragnieniach, zakazach moralnych i społecznych oraz nieuświadomionych potrzebach, które nie mogą zostać zaspokojone. Choroba nerwica nie pojawia się u osób, które mają wykształcone mechanizmy radzenia sobie z problemami.

Ladit 160x600

Nerwice nie należą do prostych zaburzeń. Zakres ich objawów jest właściwie nieograniczony. Prawie każdy człowiek wykazuje pewne zachowania nerwicowe, ale z reguły są niewielkie, słabo nasilone oraz nie utrudniają normalnego życia i funkcjonowania w społeczeństwie.

Jeżeli jednak mechanizmy radzenia sobie ze stresem są bardzo ubogie, albo osoba wykorzystuje nieodpowiednie mechanizmy, odczuwane napięcie może wywołać silne objawy nerwicy. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do śmierci pacjenta.

Nerwica może mieć charakter histeryczny

Chory jest zbyt pobudzony ruchowo, albo emocjonalnie. Mogą pojawić się ataki histeryczne, albo ataki agresji fizycznej lub werbalnej.

Chorego charakteryzują niekontrolowane reakcje emocjonalne. Przechodzi z jednego stanu  w drugi. Może dojść do utraty kontroli nad zmysłami lub amnezji.

Depresyjna odmiana choroby charakteryzuje się obniżeniem nastroju, brakiem przyjemności z życia, stałym odczuwaniem lęku i niepokoju. Nerwica lękowa charakteryzuje się natomiast tym, że lęk nie ma swego źródła, a chory nie umie określić czego się boi.

Poza niepokojem chory odczuwa napięcie, rozdrażnienie i kłopoty ze snem oraz miewa ataki paniki. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.