Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Neuropatia jest stanem chorobowym dotyczącym nerwów. Bardzo często określa się ją zapaleniem nerwów obwodowych.

Ladit 280x336

Neuropatia występuje wówczas, gdy uszkodzenie lub stan zapalny zaburza przewodzenie informacji czuciowych i ruchowych przebiegających wzdłuż włókien nerwowych. Neuropatia o łagodnym przebiegu może wystąpić u osób, które pracują zbyt długo w takiej samej pozycji.

Neuropatia cukrzycowa rozwija się w obrębie stóp i dłoni. Neuropatia cukrzycowa występuje w przebiegu cukrzycy, stąd jej nazwa. Nie tylko neuropatia cukrzycowa jest odmianą choroby o charakterze powikłania.

W przypadku miażdżycy tętnic występuje neuropatia obwodowa. Można się także spotkać z określeniem, takim jak neuropatia autonomiczna.  W związku z tym, że neuropatia jest chorobą dotyczącą układu nerwowego i nerwów, warto przybliżyć te zagadnienia.

Układ nerwowy jest zbudowany ze specyficznych ścięgien określanych mianem nerwów. Mają one postać pęczków złożonych z włókien nerwowych o różnej długości i grubości.

Włókna nerwowe są okryte wspólną otoczką i wchodzą w skład obwodowego układu nerwowego.

 

Zrąb nerwu jest zbudowany z tkanki łącznej właściwej, która dzieli się na śródnerwie otaczające pojedyncze włókna nerwowe, a także onerwie otaczające pojedyncze pęczki włókien, nanerwie  które obejmuje cały nerw oraz przynerwie, które wypełnia okolice nerwu pełniąc funkcję stabilizującą.

Ladit 160x600

Nerwy można podzielić na ruchowe, czuciowe i mieszane. Nerwy mieszane zawierają w sobie nie tylko włókna ruchowe i czuciowe, ale również autonomiczne. Poza tym, nerwy można podzielić także w zależności od miejsca opuszczenia ośrodkowego układu nerwowego.

Zgodnie z tym kryterium dzielą się na czaszkowe i rdzeniowe. Nerwy czaszkowe rozpoczynają się na obszarze mózgowia. Z kolei nerwy rdzeniowe rozpoczynają się w rdzeniu kręgowym.

Układ nerwowy człowieka odbiera różnorodne bodźce ze środowiska zewnętrznego, a także wewnętrznego. Jego zadaniem jest również regulowanie i koordynowanie czynności narządów wewnętrznych. Układ nerwowy jest zbudowany z tkanki nerwowej, która skład się z komórek nerwowych.

W układzie nerwowym można wyróżnić trzy mniejsze układy, a mianowicie - ośrodkowy, obwodowy i autonomiczny. Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgowia, mózgu, móżdżka i rdzenia przedłużonego, a także z rdzenia kręgowego.

W przypadku neuropatii, zmiany chorobowe dotyczą głównie obwodowego układu nerwowego. Nerwy tworzące go przewodzą impulsy między mózgowiem, rdzeniem kręgowym i narządami. Nerwy czaszkowe obejmują dwanaście par nerwów czuciowych, ruchowych i mieszanych.

Unerwiają przede wszystkim głowę. Nerwy rdzeniowe obejmują aż trzydzieści jeden par nerwów mieszanych, które unerwiają gruczoły, mięśnie, a także narządy wewnętrzne i skórę. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.