Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Niedobór cukru (łac. Hypoglycaemia) jest stanem chorobowym, w którym ilość glukozy we krwi spada poniżej normy.

Ladit 280x336

Niedobór cukru we krwi może być spowodowany niedożywieniem lub głodzeniem.

Do omawianego stanu prowadzi również przedawkowanie insuliny bądź doustnych leków przeciwcukrzycowych, wysiłek i spożycie alkoholu.

Niedobór cukru na czczo występuje w przypadku szeregu chorób

- insulinomii

- chorób nowotworowych

- niewydolności wątroby

- niewydolności kory nadnerczy

- glikogenozy

- nesidioblastozy

- chorób nerek prowadzących do glukozurii

Niedobór cukru o charakterze reaktywnym jest nazywany także mianem hipoglikemii poposiłkowej.

Występuje on między innymi we wczesnym okresie cukrzycy. Poposiłkowy niedobór cukru we krwi występuje również w razie zaburzeń orpóżniania żołądkowego i zespołu poresekcyjnego. Niedobór cukru we krwi może wystąpić również w razie rzadkich defektów genetycznych.

Niedobór cukru powoduje zaburzenie funkcjonowania układu przywspółczulnego, współczulnego i ośrodkowego układu nerwowego.

Hipoglikemia jest różnicowana z zaburzeniami psychicznymi, padaczką i udarem mózgu. W diagnostyce różnicowej lekarz może wziąć również pod uwaę inne choroby. Gdyby po stwierdzeniu niedoboru cukru we krwi nie zostałaby zdiagnozowana cukrzyca, lekarz prowadzi dalszą diagnostykę.

Ladit 160x600

Jej celem jest ustalenie przyczyny niedoboru cukru. W ciężkich przypadkach zaleca się wykonanie EEG mózgu, aby zbadać, czy jego funkcjonowanie jest prawidłowe po wstrząsie.

Niedobór cukru we krwi może mieć bardzo poważne skutki.

Znaczący spadek poziomu cukru we krwi może doprowadzić do śmierci z powodu wstrząsu hipoglikemicznego.

Powikłania spowodowane niedoborem cukru we krwi grożą osobom chorym na cukrzycę oraz osobom cierpiącym na zaburzenia endokrynologiczne, takie jak zmniejszone wydzielanie glukagonu lub hiperprodukcję insuliny. Mózg potrzebuje około 150 g glukozy dziennie. Nie może jej magazynować.

Spadek dostaw cukru do mózgu prowadzi do zaburzeń jego pracy i obumierania.

Destrukcyjny proces najczęściej dotyczy kory mózgowej. Następnie dochodzi do zaburzeń pracy hipokampu i innych struktur mózgu.
Organizm reaguje na spadek poziomu cukru we krwi.

W standardowych sytuacjach nie dopuszcza on do hipoglikemii, ponieważ dozuje glukagon. W przypadku dużego spadku poziomu glukozy dochodzi do zwiększenia produkcji wielu hormonów dążących do podniesienia cukru. Szybkość ich działania jest zróżnicowana.

Najczęściej dochodzi do hiperglikemii występującej około 12 godzin po niedocukrzeniu. Jednym z hormonów produkowanych w razie niedocukrzenia jest adrenalina, która uwalnia glukozę z glikogenu.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • objawy niedoboru cukru
  • niedobor cukru w orgabizmie
  • objawy niedoboru cukru we krwi

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.