Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Niedobór fosforu jest stanem znanym także jako fosfatemia. Prowadzi on do zaburzeń pracy różnych narządów, w tym między innymi nerek i serca.

Fosfor jest ważnym minerałem budulcowym kości. Jego niedobór prowadzi do osteoporozy spowodowanej zmniejszeniem gęstości kości.

Niedobór fosforu może mieć także inne negatywne skutki zdrowotne. Najczęściej przyczyny niedoboru fosforu tkwią w niewłaściwie zbilansowanej diecie i niewydolności nerek. Poza tym, przyjmowanie niektórych leków sprzyja wystąpieniu zaburzeń gospodarki fosforem.

Fosfor jest mikropierwiastkiem budującym głównie kości i zęby oraz kwasy nukleinowe RNA i DNA.

Duże ilości minerału występują nie tylko w tkance kostnej, ale także w tkance mózgowej. Poza tym fosfor wchodzi w skład wysokoenergetycznych związków ATP i GTP.

Pierwiastek pełni bardzo ważną rolę w organizmie, dlatego jego niedobór powoduje zaburzenia funkcjonowania organizmu na poziomie komórkowym i na poziomie narządów.

Niedobór fosforu w diecie występuje dość rzadko.

Główne przyczyny tego stanu są związane z odchudzaniem się.

Wiele osób odchudzających się stosuje niezbilansowane sposoby odżywiania. Do niedoboru fosforu prowadzą dieta uboga w białka, głodówka oraz dieta uboga w produkty zawierające witaminę D. Niedobór witaminy D przekłada się na niedobór fosforu.

Poza tym fosfatemia może być skutkiem ostrych wymiotów i biegunki. Inne choroby przyczyniające się do niedoboru fosforu to nadczynność przytarczyc i rozległe oparzenia. Ponadto leki steroidowe przeciwzapalne stosowane przez długi okres mogą spowodować niedobór fosforu.

Niedobór fosforu powoduje różne zaburzenia ze strony układu nerwowego, układu krążenia, układu oddechowego, układu kostnego i immunologicznego. Niedobór fosforu przyczynia się do zaburzeń pracy serca i do zmniejszenia siły mięśni oddechowych.

Poza tym fosfatemia zaburza wymianę tlenu i dwutlenku węgla między komórkami.

Niedobór fosforu jest podłożem rozwoju niedokrwistości hemolitycznej.

Przyczynia się on również do spadku odporności oraz skłonności do zakażeń spowodowanych przez grzyby, wirusy i bakterie.
Fosfatemia może wywołać wymioty, brak apetytu, bóle mięśni, a nawet doprowadzić do niewydolności nerek.

Niedobór fosforu w diecie należy do rzadkości, ponieważ minerał znajduje się w niemal wszystkich produktach spożywczych. Do najbogatszych źródeł fosforu należą mięso, ziarna zbóż i przetwory mięsna oraz woda mineralna. Zaleca się spożywanie pokarmu zawierającego fosfor i wapń w odpowiednich proporcjach, w tym owoce, sezam, mleko i jego przetwory. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.