Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Niedobór fosforu jest stanem znanym także jako fosfatemia. Prowadzi on do zaburzeń pracy różnych narządów, w tym między innymi nerek i serca.

Ladit 280x336

Fosfor jest ważnym minerałem budulcowym kości. Jego niedobór prowadzi do osteoporozy spowodowanej zmniejszeniem gęstości kości.

Niedobór fosforu może mieć także inne negatywne skutki zdrowotne. Najczęściej przyczyny niedoboru fosforu tkwią w niewłaściwie zbilansowanej diecie i niewydolności nerek. Poza tym, przyjmowanie niektórych leków sprzyja wystąpieniu zaburzeń gospodarki fosforem.

Fosfor jest mikropierwiastkiem budującym głównie kości i zęby oraz kwasy nukleinowe RNA i DNA.

Duże ilości minerału występują nie tylko w tkance kostnej, ale także w tkance mózgowej. Poza tym fosfor wchodzi w skład wysokoenergetycznych związków ATP i GTP.

Pierwiastek pełni bardzo ważną rolę w organizmie, dlatego jego niedobór powoduje zaburzenia funkcjonowania organizmu na poziomie komórkowym i na poziomie narządów.

Niedobór fosforu w diecie występuje dość rzadko.

Główne przyczyny tego stanu są związane z odchudzaniem się.

Wiele osób odchudzających się stosuje niezbilansowane sposoby odżywiania. Do niedoboru fosforu prowadzą dieta uboga w białka, głodówka oraz dieta uboga w produkty zawierające witaminę D. Niedobór witaminy D przekłada się na niedobór fosforu.

Ladit 160x600

Poza tym fosfatemia może być skutkiem ostrych wymiotów i biegunki. Inne choroby przyczyniające się do niedoboru fosforu to nadczynność przytarczyc i rozległe oparzenia. Ponadto leki steroidowe przeciwzapalne stosowane przez długi okres mogą spowodować niedobór fosforu.

Niedobór fosforu powoduje różne zaburzenia ze strony układu nerwowego, układu krążenia, układu oddechowego, układu kostnego i immunologicznego. Niedobór fosforu przyczynia się do zaburzeń pracy serca i do zmniejszenia siły mięśni oddechowych.

Poza tym fosfatemia zaburza wymianę tlenu i dwutlenku węgla między komórkami.

Niedobór fosforu jest podłożem rozwoju niedokrwistości hemolitycznej.

Przyczynia się on również do spadku odporności oraz skłonności do zakażeń spowodowanych przez grzyby, wirusy i bakterie.
Fosfatemia może wywołać wymioty, brak apetytu, bóle mięśni, a nawet doprowadzić do niewydolności nerek.

Niedobór fosforu w diecie należy do rzadkości, ponieważ minerał znajduje się w niemal wszystkich produktach spożywczych. Do najbogatszych źródeł fosforu należą mięso, ziarna zbóż i przetwory mięsna oraz woda mineralna. Zaleca się spożywanie pokarmu zawierającego fosfor i wapń w odpowiednich proporcjach, w tym owoce, sezam, mleko i jego przetwory. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.