Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy niedoboru progesteronu są bardzo łatwo zauważalne, co wynika z tego, że jest on jednym z najważniejszych hormonów płciowych kobiecego organizmu.

Ladit 280x336

Warunkuje zajście w ciążę i odpowiedni rozwój płodu. Objawy niedoboru progesteronu są związane z zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Plamienia w drugiej fazie cyklu, przed przewidywaną miesiączką są zaburzeniem, którego przyczyną może być niedobór progesteronu.

Objawy obejmują nieregularne cykle. Nieregularność przejawia się w zbyt krótkich lub zbyt długich okresach cyklu.

Mogą występować naprzemiennie krótkie lub długie cykle. Objawy niedoboru progesteronu obejmują również zanik krwawienia miesięcznego. U niektórych kobiet występują bolesne owulacje, których przyczyną może być niedobór progesteronu.

Objawy mogą dotyczyć także bólów krzyża. Za wahania nastrojów jest niekiedy odpowiedzialny także niedobór progesteronu. Objawy opisane powyżej są wskazaniem do wizyty u lekarza. Poza tym, konieczne jest wykonanie badania oceniającego stężenie progesteronu we krwi.

Kiedy należy wykonać badania?

Należy wykonać je w 7. lub 8. dniu po owulacji, gdy zostaje odnotowany najwyższy poziom. Trzeba powtórzyć badanie co najmniej dwa razy w ciągu dnia, ponieważ progesteron jest wyrzucany do krwiobiegu pulsacyjnie.

Ladit 160x600

Przeprowadzenie testów zwykle potwierdza przedstawione wyżej, charakterystyczne dla stanu, jakim jest niedobór progesteronu objawy. Zdrowie kobiety wymaga unormowania poziomu hormonu, dlatego konieczne jest zastosowanie terapii hormonalnej.

Progesteron jest hormonem steroidowym ciałka żółtego. Od niego zależy rozrost gruczołów błony śluzowej macicy oraz przekształcenie się jej w błonę doczesną po zapłodnieniu. Progesteron sprawia, że powstaje maciczna część łożyska, przez które jest produkowany po zaniku ciałka żółtego.

Czym grozi niedobór progesteronu?

Niedobór progesteronu prowadzi do przerwania ciąży. Skutkuje wchłonięciem płodu, albo jego poronieniem. Ze względu na dużą rolę, jaką pełni w przebiegu ciąży, jest często określany mianem hormonu ciążowego.

Progesteron wywołuje krwawienie miesięczne u kobiet, stąd też jego niedobór prowadzi do zaburzeń, które zostały wspomniane wyżej. Zaburzenia hormonalne związane z niedoborem progesteronu, mogą wynikać z nadmiernej utraty tkanki tłuszczowej.

Jeżeli jej poziom spadnie poniżej normy, często dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej, w tym także do spadku produkcji progesteronu. Dlatego też kobiety, które intensywnie i długo się odchudzają cierpią na brak miesiączki. W takiej sytuacji należy udać się do ginekologa.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • niedobór progesteronu
  • niedobór progesteronu objawy
  • objawy niedoboru progesteronu
  • spadek progesteronu objawy
  • brak progesteronu

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.