Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Niedobór testosteronu jest schorzeniem, które zwykle pojawia się u mężczyzn po 50. roku życia. Proces jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu, jeżeli występuje u dorosłych mężczyzn w dojrzałym wieku.

Ladit 280x336

U młodszych mężczyzn niedobór testosteronu może być związany z zaburzeniem funkcjonowania jąder, przysadki mózgowej lub podwzgórza.

Niedobór testosteronu może mieć bardzo niekorzystny wpływ na różne narządy i układy. Znaczny spadek stężenia testosteronu prowadzi do obniżenia jakości życia.

Niedobór testosteronu powoduje spadek siły fizycznej oraz utratę masy mięśniowej.

Może też wystąpić przyrost tkanki tłuszczowej. Niedobór testosteronu niekiedy prowadzi do osteoporozy.

Niski poziom testosteronu powoduje zwiększenie prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej. Ryzyko zgonu jest niemal dwa razy wyższe niż u mężczyzn z prawidłowym poziomem testosteronu. W razie wystąpienia niedoboru testosteronu należy zadbać o zmianę diety i wzbogacenie jej w produkty proteinowe, w tym mięso, ryby, nabiał i jaja.

Chcąc poprawić stężenie testosteronu w organizmie należy spożywać zielone warzywa (np. brukselkę, brokuły, kalafior, kapustę).

Zawierają one indole-3-carbinol wpływający korzystnie na poziom prostaty. Regularna aktywność fizyczna ma bardzo korzystny wpływ na poziom testosteronu. Uprawianie sportu pomaga w utrzymaniu wspomnianego hormonu na optymalnym poziomie.

Ladit 160x600

Może też doprowadzić do zwiększenia jego zawartości w organizmie.

Testosteron jest podstawowym hormonem płciowym występującym u mężczyzn.

Za jego produkcję odpowiadają komórki śródmiąższowe znajdujące się w jądrach.

Testosteron występuje zarówno w organizmie męskim, jak i w organizmie kobiecym, niemniej w znacznie mniejszych ilościach.

W żeńskim ciele są hormon jest produkowany przez jajniki oraz łożysko w czasie ciąży.

Testosteron jest androgenicznym hormonem, co oznacza, że jest odpowiedzialny za istnienie męskich cech organizmu. W jądrach dorosłego mężczyzny wytwarza się około 4-7 mg testosteronu w ciągu dnia. Jego prawidłowe stężenie powinno wynosić w granicach 2,2 ? 9,8 nanograma na 1 ml krwi.

Stężenie testosteronu zależy w pewnej mierze od nastroju i stanu zdrowia mężczyzny.

Z upływem czasu dochodzi do systematycznego obniżenia się produkcji testosteronu.

Do około 30. rok życia utrzymuje się wysoki poziom hormonu w organizmie mężczyzny. Testosteron jest odpowiedzialny za wykształcenie się wtórnych cech płciowych, w tym głosu, budowy ciała i typu owłosienia.

Testosteron powoduje, że jądra zaczynają produkowanie plemników zdolnych do zapłodnienia. Hormon zwiększa też skłonność do ryzyka, a także potrzebę dominacji i rywalizacji. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.