Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Niedoczynność przysadki jest chorobą związaną z brakiem bądź zbyt niskim wydzielaniem jednego bądź kilku hormonów przysadki.

Ladit 280x336

Przysadka mózgowa jest gruczołem wydzielania wewnętrznego znajdującym się w środkowym dole czaszkowym. Jej struktura składa się z wyspecjalizowanych komórek. Ich zadaniem jest wytwarzanie hormonów pobudzających obwodowe gruczoły dokrewne.

Przysadka mózgowa wpływa na funkcjonowanie tarczycy, nadnerczy i gonad.

Wydzielane przez nią hormony są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu.

Hormon tyreotropowy pobudza syntezę i wydzielanie hormonów tarczycy. Jego brak lub niedobór przyczynia się do rozwoju wtórnej niedoczynności tarczycy. Hormon adrenokortykotropowy wpływa na nadnercza pobudzający syntezę i wydzielanie kortyzolu.

Jego brak i niedobór przyczyniają się do wtórnej niedoczynności nadnerczy. Hormon folikulotropowy wpływa na jajniki i jądra. U kobiety stymuluje dojrzewanie jajnikowych pęcherzyków, zaś u mężczyzn spermatogenezę.

Równie ważny jest hormon luteinizujący stymulujący owulacje u kobiet i syntezę hormonów płciowych u obu płci. Zaburzenia wydzielania hormonu folikulotropowego i luteinizującego powodują u dzieci brak cech dojrzewania płciowego.

Jeżeli występują one u kobiet prowadzą do zaniku miesiączki. Może też dojść do zaniku owłosienia płciowego.

Niedobór lub brak wspomnianych hormonów u mężczyzn prowadzą do zaburzeń erekcji, obniżenia popędu płciowego, niepłodności, zmniejszenia masy mięśniowej i zaniku owłosienia płciowego.

Ladit 160x600

Niedoczynność przysadki to poważny problem

Niedoczynność przysadki może dotyczyć niedoboru lub braku hormonu wzrostu, prolaktyny lub wazopresyny.

Hormon wzrostu wpływa na wątrobę, gdzie pobudza syntezę czynników wzrostowych. Zaburzenie jego wydzielania u dzieci powoduje niedobór wzrostu i hipoglikemię, zaś u dorosłych przyczynia się do podwyższonego stężenia cholesterolu lub zmniejszenia gęstości mineralnej kości.

Prolaktyna wpływa na gruczoły sutkowe pobudzając laktację. Jej niedobór lub brak powoduje brak laktacji u kobiet po porodzie. Wazopresyna wpływa zaś na nerki powodując zagęszczenie moczu. Jej niedobór lub brak prowadzą do wzmożonego pragnienia i wielomoczu.

Niedoczynność przysadki spowodowana upośledzeniem pracy jej przedniego płata prowadzi do niedoboru hormonów obwodowych. Choroba ta jest określana jako wtórna niedoczynność gruczołów obwodowych.

Przyczyny niedoczynności przysadki

  • zaburzenia rozwojowe
  • wady wrodzone
  • krwawienie wewnątrz przysadki
  • uszkodzenia jatrogenne
  • urazy w obrębie głowy
  • zmiany zapalne w mózgu
  • nowotwór okolicy podwzgórza i przysadki

Diagnoza niedoczynności przysadki jest ustalana w oparciu o wyniki badań hormonalnych.

W każdym przypadku lekarz dąży do wykrycia przyczyny wystąpienia zaburzeń czynności przysadki. Ma to duże znaczenie dla skutecznego leczenia.

Diagnostyka wymaga wykonania badania obrazowego. Najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny przysadki.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • niedoczynność przysadki objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.