Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Niedoczynność tarczycy (łac. hypothyreosis) jest chorobą, która zagraża ludziom i zwierzętom.

Ladit 280x336

Jeśli chodzi o niedoczynność tarczycy przyczyny schorzenia wiążą się z niedoborem hormonów tarczycy. Zbyt mała ilość hormonów tarczycy prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych. Niedoczynność tarczycy spotyka około 6% osób w wieku do 60 roku życia. Częstość zachorowań rośnie wraz z wiekiem.

Zwykle chorują na nią kobiety - niedoczynność tarczycy może mieć charakter pierwotny, wtórny lub trzeciorzędowy. Pierwotna odmiana schorzenia jest wywołana uszkodzeniem gruczołu tarczowego.

Dochodzi do niej na skutek wycięciem tarczycy, zapaleniem tego narządu, a także nadmierną podażą jodu lub jego niedoborem. Pierwotna postać choroby może mieć charakter wrodzony. W przypadku niedoboru TSH niedoczynność tarczycy ma charakter wtórny.

TSH jest hormonem tyreotropowym wydzielanym przez przysadkę. Rzadko występuje jako choroba izolowana. Zwykle składa się na zespół niedoczynności przysadki. Niedoczynność trzeciorzędowa wynika natomiast z niedostatku tyreoliberyny.

Subkliniczna niedoczynność tarczycy

Występuje ona wówczas, gdy występuje niedobór jodu. Jod w temperaturze pokojowej przybiera stałą postać. Jest połyskliwą, niebiesko - czarną substancją krystaliczną. Pary jodu mogą zostać łatwo zestalone na chłodniejszej powierzchni w procesie resublimacji.

Ladit 160x600

Jod bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie. Jod jest pierwiastkiem mało rozpowszechnionym w naturze.

Występuje głównie w wodzie morskiej oraz solankach. Znajduje się w produktach spożywczych pochodzących z terenów, gdzie jod występuje w wodzie i glebie. Jod jest niezbędnym mikroelementem dla człowieka. Dostarcza się go z pożywieniem i wodą. Najmniejsze ilości jodu zawierają gleby i wody górskie.

W ciele zdrowego człowieka znajduje się około 30 - 50 miligramów jodu. Największe ilości jodu znajdują się w tarczycy. Aktywnie gromadzi ów pierwiastek. Bez jodu produkcja hormonów w tarczycy jest niemożliwa. Niedobór jodu prowadzi do powstania wola tarczycy.

Niedostateczna ilość tego pierwiastka zmniejsza zdolność uczenia się, a także spowalnia wzrost i rozwój fizyczny w okresie dojrzewania. Utrudnia utrzymanie ciąży i prowadzi do niewydolności tarczycy. Ważną kwestią jest niedoczynność tarczycy a ciąża. Pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy jest rozpoznawana u około 0,5% ciężarnych kobiet.

Zazwyczaj ma postać subkliniczną. Niedoczynność tarczycy a ciąża to niezbyt dobre połączenie. Każdy tego typu stan zwiększa częstość powikłań u kobiet ciężarnych. Wpływa między innymi na wzrost ryzyka poronienia.

Niedoczynność tarczycy a ciąża to poważny problem, ale obecnie nie ma rutynowych zaleceń związanych z badaniem TSH u kobiet planujących ciążę, albo będących w ciąży.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • hypothyreosis

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.