Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Niedokrwistość megaloblastyczna jest jednym z rodzajów niedokrwistości makrocytarnej, rozwijającym się w rezultacie nieprawidłowej syntezy DNA.

Ladit 280x336

Jednocześnie synteza białek i RNA pozostaje prawidłowa. Niedokrwistość megaloblastyczna rozwija się w rezultacie niedoboru kwasu foliowego bądź witaminy B12.

Dochodzi do megaloblastycznej odnowy w szpiku i hiperchromicznej makrocytowej niedokrwistości. Mogą wystąpić zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Należące do niego narządy i inne struktury anatomiczne również potrzebują witaminy B12 i kwasu foliowego, aby móc sprawnie funkcjonować. W ramach niedokrwistości megaloblastycznej można wyróżnić trzy odmiany. Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 jest skutkiem niedoborów w diecie, zaburzeń wchłaniania i zarażenia bruzdogłowcem szerokim.

Niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego może wynikać również z zaburzeń wchłaniania czy złej diety, ale także ze wzmożonego zapotrzebowania na kwas foliowy, np. z powodu ciąży, albo z wpływu leków.

Może wystąpić także mieszana niedokrwistość megaloblastyczna z niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego. Jej przyczyną jest sprue tropikalna. Niedokrwistość Addisona-Biermera jest jedną z najczęściej występujących niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 u osób dorosłych.

Do jakich chorób możemy zakwalifikować niedokrwistość megaloblastyczną ?

Należy do chorób autoimmunologicznych, które polegają na uszkodzeniu komórek wytwarzających czynnik wewnętrzny potrzebny do wchłaniania witaminy B12. Niedobór pokarmowy witaminy B12 może wynikać z długotrwałej diety wegetariańskiej, natomiast niedobór kwasu foliowego jest wynikiem zbyt częstego jedzenia konserw, zamiast świeżych warzyw i owoców.

Ladit 160x600

Niedobory witamin występują także w przebiegu alkoholizmu określanego mianem zespołu wieloniedoborowego. W przypadku nieprawidłowego żywienia niedobór kwasu foliowego jest manifestowany przez organizm na samym początku.

Czy niedokrwistość megaloblastyczna pojawia się nagle ?

Dopiero w późniejszym czasie dochodzi do znacznego niedoboru białka i żelaza oraz pozostałych witamin i minerałów. Rozwój niedokrwistości megaloblastycznej może być spowodowany resekcją żołądka.

Wycięcie znacznej powierzchni żołądka prowadzi do braku komórek, które produkują czynnik Castle?a, czyli innymi słowy czynnik wewnętrzny. Po około 5 latach od zabiegu dochodzi do wyczerpania się zapasów witaminy B12.

Zespół złego wchłaniania powoduje rozwój niedokrwistości megaloblastycznej, ponieważ sprzyja nadmiernemu rozwojowi flory bakteryjnej. Do zespołów złego wchłaniania można zaliczyć między innymi przetoki jelitowe i uchyłki jelita oraz zespół ślepej pętli. Początkowo prowadzą do niedoboru kwasu foliowego i żelaza, a później do niedoboru witaminy B12. Wzmożone zapotrzebowanie na wspomniane witaminy występuje u kobiet w ciąży, u dzieci w okresie wzmożonego wzrostu. Organizm potrzebuje ich więcej także w przypadku krwotoków lub stanów hemolitycznych. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.