Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy niedokrwistości zależą od rodzaju choroby. Na przykład, pokrwotoczna niedokrwistość objawy ma związane z ilością utraconej krwi i są to między innymi osłabienie, niskie ciśnienie krwi, tachykardia, utrata przytomności i bladość powłok skórnych.

Ladit 280x336

Objawy niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza objawiają się łamliwością włosów i paznokci, bladością skóry śluzówek i spojówek, a także szorstkością skóry i męczliwością oraz osłabieniem.

Megaloplastyczna niedokrwistość objawy ma zaś związane z bladością skóry z odcieniem słomkowym, dusznościami, osłabieniem oraz zapaleniem błony śluzowej żołądka. Inaczej objawia się hipoplastyczna niedokrwistość.

Objawy charakterystyczne dla tego schorzenia to sińce, wybroczyny, krwotoki i krwawienia z nosa. Wyróżnia się też podatnością na infekcje. Objawy niedokrwistości syderoblastycznej obejmują zaś bladość i duszność, żółtaczkę i kamicę żółciową oraz splenomegalię, czyli powiększenie śledziony.

Krwinki czerwone zwane erytrocytami są składnikami krwi, z którymi wiąże się niedokrwistość.

 

Erytrocyty zawierają w sobie barwnik krwi zwany hemoglobiną. Mają formę krążków, które są wklęsłe z obu stron. W zależności od gatunku można wyróżnić różne wielkości erytrocytów.

Ladit 160x600

Charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki czemu mogą przepływać przez naczynia włosowate. Erytrocyty pełnią funkcję nośników tlenu, który jest przez nie transportowany do wszystkich tkanek i komórek organizmu.

Następnie w jego miejsce wiążą dwutlenek węgla i oddają go w płucach. Dzięki temu mogą na nowo wiązać tlen. Biorą również udział w przenoszeniu i magazynowaniu pewnych składników mineralnych. Ilość i właściwości morfologiczne krwinek oraz zawartość hemoglobiny w erytrocytach ma bardzo duże znaczenie w diagnostyce niedokrwistości.

Hemoglobina jest barwnikiem krwi zawartym wewnątrz krwinek czerwonych, które przenoszą tlen. Hemoglobin składa się z czterech hemów i czterech globin. Hemoglobina jest metabolizowana do barwników żółciowych i globiny w układzie siateczkowo - śródbłonkowym.

Warto wiedzieć, że występuje także tak zwana hemoglobina glikozylowa, która tworzy się w wyniku biosyntezy w krwince czerwonej między glukozą i hemoglobiną. Hemoglobina glikozylowa jest miernikiem przeciętnego poziomu glukozy we krwi oraz pozwala ocenić skuteczność terapii insulinowej w przebiegu cukrzycy. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.