Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Niedomykalność zastawki mitralnej (łac. insufficientia valvulae mitralis) jest wadą serca, która polega na nieprawidłowym zamykaniu się płatków zastawki dwudzielnej.

Ladit 280x336

W konsekwencji dochodzi do wstecznego przepływu krwi z lewej komory, do lewego przedsionka.

Niedomykalność zastawki mitralnej może być spowodowana chorobami zapalnymi, np. twardziną, gorączką reumatyczną, zespołem antyfosfolipidowym.

Do przyczyn niedomykalności zastawki mitralnej należą choroby zwyrodnieniowe, np. Zespół Marfana.

Choroby mięśnia sercowego, np. kardiomiopatia przerostowa, choroba niedokrwienna serca, mogą powodować niedomykalność zastawki mitralnej. Wśród czynników etiologicznych powodujących niedomykalność zastawki mitralnej I stopnia i innych należy wymienić także choroby naciekowe i spichrzeniowe.

Śladowa niedomykalność zastawki mitralnej może być spowodowana przyczynami jatrogennymi, a dokładniej mówiąc zażywaniem takich substancji, jak fenfluramina i pochodne ergotaminy.

Ladit 160x600

Niedomykalność zastawki mitralnej i trójdzielnej może być efektem wad wrodzonych, np. dwuujściowej zastawki mitralnej, rozszczepem płatka zastawki mitralnej.

 

Ostra niedomykalność zastawki mitralnej może być wywołana zmianami płatków zastawki i pęknięciem struny ścięgnistej. Niedomykalność zastawki mitralnej i trójdzielnej niekiedy jest efektem chorób mięśni brodawkowatych. Schorzenia rozwijające się w obrębie pierścienia zastawki również mogą powodować niedomykalność zastawki mitralnej i trójdzielnej.

Przewlekła niedomykalnośc zastawki mitralnej prowadzi do cofania się krwi z lewek komory do lewego przedsionka w momencie skurczu. Dochodzi wówczas do przeciążenia ciśnieniowego i objętościowego lewej komory. Skutkiem jest znaczne poszerzenie lewego przedsionka.

W przebiegu choroby może dojść do wzrostu ciśnienia w krążeniu płucnym. Niewydolność lewokomorowa bardzo często występuje w towarzystwie niewydolności prawokomorowej. Jeżeli występuje ostra niedomykalność zastawki, to dochodzi do szybkiego wzrostu ciśnienia w krążeniu płucnym, co w konsekwencji powoduje wystąpienie ostrego obrzęku płuc.

Ostry obrzęk płuc może wystąpić nawet przy niewielkiej niedomykalności zastawki. Obrzęk płuc jest stanem chorobowym, podczas którego w płucnych pęcherzykach zamiast powietrza gromadzi się przesiękowy płyn znacząco utrudniający wymianę gazową.

Obrzęk płuc występuje nie tylko w przebiegu niewydolności krążenia, lecz też w razie zaburzeń toksycznych, albo zaburzeń przemiany materii.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • śladowa niedomykalność zastawki mitralnej
  • niedomykalność mitralna
  • niedomykalność mitralna przebieg choroby
  • śladowa niedomykalność VT
  • śladowa niedomykalność zastawki trójdzielnej

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.