Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie nieprzyjemnego zapachu z ust jest zależne od tego, jaka przyczyna wywołała halitolizę. Najczęściej leczenie nieprzyjemnego zapachu z ust wymaga przede wszystkim prawidłowej higieny jamy ustnej.

Ladit 280x336

Optymalna higiena jamy ustnej jest najprostszym sposobem na zwalczanie i profilaktykę halitolizy. Z reguły leczenie nieprzyjemnego zapachu z ust wymaga wizyty u stomatologa, ponieważ w większości przypadków brzydki zapach z ust jest spowodowany zmianami próchnicowymi, albo chorobami przyzębia.

Coraz częściej wskazuje się na to, że dieta ma duży wpływ na nieprzyjemny zapach z ust. Leczenie wymaga więc zmiany sposobu odżywiania. Zaleca się spożywanie regularnych posiłków oraz zwiększenie spożycia warzyw i owoców.

Alkohol i papierosy są używkami, które powodują nieprzyjemny zapach z ust. Leczenie wymaga zatem ich wyeliminowania lub co najmniej ograniczenia. Bardzo skuteczne jest stosowanie skrobaczek do języków. Umożliwiają one oczyszczenie z nalotu tylnej części grzbietu języka są także specjalne środki higieny jamy ustnej, które pozwalają zniwelować nieprzyjemny zapach z ust.

Leczenie zwykle wymaga zastosowania produktów zawierających chlorek cynku, triklosan, czy też chlorheksydynę. W przypadku, gdy przyczyną halitolizy jest choroba, stomatolog skieruje pacjenta do specjalisty. Terapia polega wówczas przede wszystkim na wyleczeniu choroby podstawowej, będącej źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust.

Ladit 160x600

W przypadku, gdy powodem nieprzyjemnego zapachu z ust są choroby przyzębia, konieczne jest zastosowanie odpowiednich zabiegów, w tym między innymi skalingu, szynowania zębów, przeszczepu dziąsła, albo kiretażu zamkniętego.

 

Niekiedy konieczna jest regeneracja i nadbudowa kości. Zabieg tego typu nosi nazwę augmentacji. Inne zabiegi, o których warto wspomnieć to kiretaż zamknięty i otwarty. Najczęściej wykonywanym zabiegiem stomatologicznym, który umożliwia pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust jest skaling.

Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów, za pomocą różnych metod. Do podstawowych metod usuwania kamienia nazębnego zalicza się metodę konwencjonalną, mechaniczną, ultraźwiękową, laserową i chemiczną.

Metoda konwencjonalna polega na zastosowaniu skalera ręcznego, z kolei metoda mechaniczna opiera się na zastosowaniu wierteł typu frez. Metoda ultradźwiękowa wymaga użycia specjalnego skalera ultradźwiękowego, zaś dźwiękowa, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na wykorzystaniu fal dźwiękowych z zakresu od 6 do 8 kHz.

Po zakończeniu skalingu wykorzystuje się zabieg piaskowania. Polega on na zastosowaniu piaskarki w celu usunięcia drobin kamienia pozostałych po skalingu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.