Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Nieprzyjemny zapach z ust (łac. halitosis) jest zwany halitozą. Może być spowodowany brakiem dbałości o higienę jamy ustnej. Nieprzyjemny zapach z ust może też być sygnałem poważnej choroby.

Ladit 280x336

Nieprzyjemny zapach z ust przypominający woń kwaśnych jabłek jest z reguły symptomem zaawansowanej cukrzycy. Poza tym, nieprzyjemny zapach z ust przyczyny może mieć związane z refluksem żołądkowo - przełykowym, polegającym na cofaniu się pokarmu z żołądka do przełyku.

Charakteryzuje się stęchłą wonią i występuje w towarzystwie zgagi i niesmaku w ustach. Jeżeli występuje bez innych objawów, albo towarzyszą mu bóle brzucha, może oznaczać zakażenie helicobacter pylori. Ponadto, nieprzyjemny zapach z ust przyczyny może mieć związane również z zaburzeniami wątroby.

Jeżeli woń przypomina zapach ziemi lub zepsutych jaj, to może sygnalizować niewydolność wątroby. Na koniec należy dodać, że nieprzyjemny zapach z ust przyczyny miewa związane z tak zwaną mocznicą.

Jeżeli woń przypomina rybi zapach bądź amoniak, to może sygnalizować niewydolność nerek.

 

Nieprzyjemny zapach z ust rano jest efektem nagromadzenia się bakterii w jamie ustnej i nie jest groźnym stanem. Infekcja bakteryjna związana z zapaleniem zatok, gardła lub migdałków może być sygnalizowana przez nieprzyjemny zapach z ust u dziecka, ale i u osoby dorosłej.

Ladit 160x600

Halitoliza może być także spowodowana próchnicą i chorobami przyzębia.

Próchnica zębów jest chorobą uchodzącą już za społeczną, ponieważ występuje u niemal 100% ludzkiej populacji. Próchnica zębów opiera się na zmianach chorobowych ukierunkowanych na niszczenie zębiny i szkliwa są one powodowane obecnością bakterii chorobotwórczych, między innymi paciorkowców.

Do przyczyn rozwoju próchnicy należą także zaburzenia wewnątrzwydzielnicze, a także niedobory witamin. Próchnica jest konsekwencją nadmiernego spożywania słodyczy. Z kolei choroby przyzębia tworzą odrębną grupę schorzeń dotyczących jamy ustnej.

Noszą także miano periodontopatii. Do chorób tych należą przewlekłe i agresywne zapalenia przyzębia, ostre stany przyzębia i zapalenia przyzębia w przebiegu chorób ogólnych, a także wady wrodzone lub nabyte. Choroby przyzębia są rozpoznawane u osób w każdym wieku.

Konsekwencją nieleczenia tego typu schorzeń jest między innymi rozchwianie i utrata zębów. Do głównych przyczyn chorób przyzębia należą nieodpowiednia higiena jamy ustnej i zębów, awitaminoza, nieprawidłowy zgryz, bruksizm, a także używki, takie jak alkohol i papierosy.

Do rozwoju chorób przyzębia przyczyniają się także zaburzenia hormonalne i ogólnoustrojowe oraz nieprawidłowa dieta i zaburzenia wydzielania śliny.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • kwaśny zapach z ust
  • rybi zapach z ust
  • rybi zapach z ust dziecka
  • kwaśny zapach z ust dziecka
  • kwaśny zapach z ust u dziecka

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.