Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie nietrzymania moczu może mieć charakter farmakologiczny, albo tradycyjny. Tradycyjne leczenie nietrzymania moczu polega na ćwiczeniu zwieracza cewki moczowej i trenowania pęcherza.

Ladit 280x336

Farmakologiczne leczenie nietrzymania moczu polega na stosowaniu leków cholinolitycznych. Zmniejszają potrzebę częstego oddawania moczu, a także wpływają na zwiększenie objętości pęcherza, poprze rozluźnienie mięśnia wypieracza moczu.

Leki cholinolityczne są substancjami, które wykazują działanie wielokierunkowe. Blokują receptory muskarynowe, dlatego ich stosowanie wymaga zastosowania odtrutki w razie potrzeby i bardzo dużej rozwagi. Leki cholinolityczne stosuje się również w leczeniu astmy oskrzelowej.

Niektóre z nich pełnią rolę leków przeciwwymiotnych. Najczęściej stosuje się daryfenacynę. Daryfenacyna jest blokerem receptorów muskarynowych M3. Lek jest stosowany przede wszystkim w leczeniu zaburzeń czynnościowych pęcherza moczowego. Przed rozpoczęciem leczenia daryfenacyną trzeba wykluczyć neurogenną nadwrażliwość wypieracza oraz niewydolność serca.

Preparatu nie należy też stosować w chorobach nerek. Należy zachować ostrożność w stosowaniu daryfenacyny, ponieważ może maskować objawy zapalenia woreczka żółciowego. Wykazuje najwięcej skutków ubocznych, ale z drugiej strony można im zapobiec stosując mniejszą dawkę, albo tabletki o spowolnionym uwalnianiu.

Ladit 160x600

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu leczenie może też polegać na stosowaniu oksybutyniny.

 

Oksybutynina jest organicznym związkiem chemicznym stosowanym głównie w leczeniu problemów dotyczącym pęcherza i oddawania moczu.

W krajach zachodniej części Europy jest też stosowana w leczeniu nadpotliwości. Można podawać ją choremu doustnie, albo w postaci roztworu soli fizjologicznej. Może powodować skutki uboczne, takie jak suchość w jamie ustnej, niewyraźne widzenie i rozszerzenie źrenic.  W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowane nietrzymanie moczu, leczenie może też polegać na stosowaniu flawoksatu.

Charakteryzuje się mniejszymi działaniami niepożądanymi, ale z drugiej strony jest mniej skuteczny. Jeżeli chory cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu tradycyjnych metod wspomnianych na wstępie.

Można wzmocnić terapię podając duloksetynę. Duloksetyna jest lekiem z grupy SNRI stosowanym w leczeniu zespołu lęku uogólnionego i depresji. Lek stosuje się także w neuropatii cukrzycowej i fibromialgii. W niektórych krajach duloksetynę stosuje się w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu, w postaci Cymbalty i Yentreve.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • Nietrzymanie Moczu Leczenie Farmakologiczne

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.